Poplave u Srbiji uzele prve žrtve, u BiH angažirana vojska

Gradske vlasti u Beogradu priopćile su da je noćas jedna osoba stradala u poplavnom valu prouzročenom kišom koja u pojedinim krajevima Srbije pada i duže od 24 sata. Izvanredno stanje uvedeno je u 18 općina, stotine obitelji su evakuirane, a na pojedinim pravcima u prekidu je željeznički i cestovni promet. Radio B92 pak navodi da je vatrogasac iz Topole stradao u akciji spašavanja na rijeci Jasenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U selu Umčari kod Beograda noćas se utopila jedna osoba koja je odbila poslušati spasilačke ekipe i evakuirati se pred bujicom, pa je iz stožera za izvanredne situacije upućen apel građanima da poštuju naredbe za evakuaciju.

Tri najugroženija dijela Beograda su prigradske općine Lazarevac, Obrenovac i Grocka, a situacija u središnjim gradskim općinama je pod kontrolom. Najkritičnija situacija u središnjem dijelu Srbije je na teritoriju Kolubarskog, Mačvanskog i Moravičkog okruga. Na snazi je izvanredno stanje u Valjevu, Šapcu, Loznici, Čačaku, Zaječaru, Osečini, Koceljevi, Lajkovcu, Ubu, Ljigu, Gornjem Milanovcu, Malom Zvorniku, Požegi, Vladimircima, Kosjeriću, Obrenovcu, Lučanima i Mionici.

Širom Srbije jučer, sinoć i noćas evakuirano je najmanje 500 osoba, a jutros je najkritičnije u Čačku gdje je u tijeku evakuacija još više od 160 obitelji te u Valjevu gdje spasilačke ekipe na sigurno sklanjaju najmanje stotinjak ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bujice su odnijele dio ceste ispod planine Rudnik pa je u prekidu promet na Ibarskoj magistrali, jednoj od najfrekventnijih u Srbiji koja spaja Beograd s južnom i zapadnom Srbijom te vodi ka Crnoj Gori i jugoistočnoj Bosni. Visok vodostaj i bujice u slivu rijeke Kolubare poplavile su i dio pruge kod Valjeva pa je do daljnjeg obustavljen i putnički i teretni promet na željezničkom pravcu Beograd-Bar, promet je u prekidu i na pruzi Beograd-Niš. Pod vodom su i tisuće hektara njiva i obradivih površina.

Samo na području Beograda, prema izvješćima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, za posljednja 24 sata palo je skoro dvostruko više kiše nego što je mjesečni prosjek za svibanj – čak 113 litara po četvornom metru, za razliku od prosječnih 58 litara. Vodostaji svih rijeka iz sata u sat rastu, a jaku kišu počeli su pratiti i udari olujnog vjetra.

Vremenske prognoze su nepovoljne jer se u iduća dva dana očekuje količina kiše koliko je mjesečni prosjek ili čak i više od prosjeka, u pojedinim krajevima, poglavito u Vojvodini i uz jak olujni vjetar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedništvo BiH odobrilo angažiranje vojske

Zbog stalnog pogoršavanja stanja, obilnih kiša i izlijevanja rijeka iz korita, sazvana je hitna sjednica Predsjedništva BiH na kojoj je donesena odluka o angažiranju oružanih snaga u spašavanju stanovništva i zaštiti imovine. Predsjedništvo BiH donijelo je odluku da se svi raspoloživi ljudski resursi i materijalno-tehnička sredstva oružanih snaga angažiraju u pružanju pomoći civilnim vlastima i građanima.

Najteže stanje je na širem području Sarajeva i Tuzle, no tijekom noći i jutra ugroženi su i Doboj te okolica Zenice. Prema izvješću iz Doboja, rijeka Bosna kod tog je grada narasla preko šest metara. Sve magistralne i regionalne ceste koje vode u grad i iz njega su u prekidu tako da je Doboj u totalnoj blokadi, izjavila je lokalnim medijima glasnogovornica Civilne zaštite Republike Srpske Branka Klarić. Tamo je u spašavanju ljudi iz poplavljenih kuća angažirana i vojna postrojba. Iz entitetskog auto-moto kluba upozoreno je da je stanje na cestama u RS-u veoma teško pa se ne preporučuje polazak na put. Uz obilnu kišu promet otežava i snijeg koji pada na planinskim prijevojima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci kuća ugroženi su u rubnim sarajevskim naseljima. Najteže je stanje na području Stupa i Reljeva gdje je voda počela prodirati u kuće još u srijedu. Tijekom dana tamo ćemo morati proglasiti stanje elementarne nepogode, kazao je zapovjednik stožera civilne zaštite Sarajevske županije Zlatko Petrović. U središtu Sarajeva Miljacka je dosegnula razinu od gotovo tri metra, što je rekord u zadnjih petnaestak godina. Pješački most Drvenija i dalje je zatvoren jer postoji opasnost da ga voda sruši.

Na području Tuzle voda se noćas prelila iz hidroelektrane Modrac čime je ubrzano plavljenje obližnjih naselja. Deseci kuća su pod vodom, evakuira se ugroženo stanovništvo. Zatvorene su lokalne ceste koje vode prema Bijeljini te Zvorniku gdje su također poplavljena neka naselja neposredno uz rijeku Drinu čija je razina jutros bila čak 530 centimetara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.