Porast obrazovanja kod kuće nastavlja se unatoč ponovnom otvaranju škola

obrazovanje kod kuće
Foto: Getty Images Fotomontaža: narod.hr

Pandemija koronavirusa dovela je do onoga što je možda najbrži porast homeschoolinga, odnosno obrazovanja kod kuće koji je SAD ikada vidio. Dvije godine poslije, čak i nakon što su škole ponovno otvorene i cjepiva su postala široko dostupna, mnogi su roditelji odlučili nastaviti sami usmjeravati obrazovanje svoje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj učenika koji se školuje kod kuće ove je godine pao u odnosu na prošlogodišnji rekord, ali je još uvijek znatno iznad razine prije pandemije, prema podacima koje je prikupio i analizirao Associated Press.

Obitelji koje su se možda okrenule školovanju kod kuće kao alternativi na brzinu sastavljenim planovima za učenje na daljinu, ostale su pri tome – razlozi uključuju zdravstvene brige, neslaganje sa školskim politikama i želju da zadrže ono što je dobro za njihovu djecu.

>Zašto Hrvatska ne dopušta, a Slovenija dopušta da roditelji koji to žele, prateći program, obrazuju svoju djecu kod kuće?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 18 saveznih država koje su objavile podatke tijekom tekuće školske godine, broj učenika koji se školuju kod kuće porastao je za 63 % u školskoj godini 2020. – 2021., a zatim je pao za samo 17 % u školskoj godini 2021. – 2022., prenosi Fox News.

Prema američkom Uredu za popis stanovništva, oko 3 % američkih učenika školovalo se kod kuće prije porasta izazvanog pandemijom. Sve veći broj odrazio se na upise u javne škole, tj. na  buduće financiranje te su obnovljene rasprave o tome koliko bi pobliže trebalo regulirati školovanje kod kuće. Ostaje nepoznato je li ovogodišnji mali pad signalizirao korak prema razinama prije pandemije – ili je znak da kućno obrazovanje postaje sve popularnije.

Linda McCarthy, majka dvoje djece iz predgrađa Buffala, kaže da se njezina djeca više nikada neće vratiti u tradicionalnu školu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema više domaće zadaće do ranih jutarnjih sati

Neimpresionirana predavanjima na daljinu kada su škole naglo zatvorile svoja vrata u proljeće 2020., te je jeseni počela školovati kod kuće svoju djecu iz petog i sedmog razreda. McCarthy, koja je radila kao pomoćnica učiteljice, rekla je da zna da i sama može bolje. Rekla je da su njezina djeca napredovala uz lekcije prilagođene njihovim interesima, stilovima učenja i rasporedu.

“Nema više domaće zadaće do ranih jutarnjih sati, nema više suza jer nismo mogli obaviti stvari”, rekla je McCarthy.

Nekada relativno rijetka praksa koja se najčešće birala iz razloga povezanih s poučavanjem vjere, školovanje kod kuće brzo je raslo u popularnosti nakon prijelaza stoljeća prije nego što se zaustavilo na oko 3,3 %, ili oko 2 milijuna učenika, u godinama prije pandemije, prema popis stanovništva. Ankete su ukazale na čimbenike uključujući nezadovoljstvo školama u susjedstvu, zabrinutost za školsko okruženje i privlačnost prilagođavanja obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi porast broja školovanja kod kuće natjerao je državna zakonodavna tijela diljem zemlje da razmotre mjere ili za ublažavanje propisa o obiteljima kod kuće ili za nametanje novih – rasprave traju godinama. Zagovornici većeg nadzora tvrde da postoji potencijal za neotkrivene slučajeve zlostavljanja i zanemarivanja djece, dok se drugi zalažu za manje u ime roditeljskih prava.

Što se porasta djece koja se školuju kod kuće tiče, Minnesota je, na primjer, izvijestila da se 27.801 učenik sada školuje kod kuće, u usporedbi s 30.955 tijekom prošle školske godine. Prije pandemije, kod kuće se školovalo 20.000 ili manje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.