Prekid vatre u Ukrajini uglavnom se poštuje

Prekid vatre čini se da je konačno zavladao na proruskom separatističkom istoku Ukrajine nakon što je pritisak Zapada ponovno povećan na Rusiju, koju SAD optužuje da “laže” oko svoje uloge u sukobu u kojem je poginulo 5800 osoba u 10 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na terenu je ukrajinska vojska ustvrdila da je “znatno smanjena” pobunjenička paljba i izrazila zadovoljstvo da nijedan ukrajinski vojnik nije ubijen u 24 sata, prvi put nakon stupanja na snagu prekida vatre 15. veljače.

Ukrajinski vojni glasnogovornik Andrij Lisenko istaknuo je međutim da se primirje ne poštuje u potpunosti, osuđujući prolaz “velikog broja tenkova, višestrukih lansera raketa tipa Grad i druge opreme” prema obalnom gradu Novoazovsku pod nadzorom pobunjenika, smještenom 30 km od strateške luke Mariupola.

Američki državni tajnik John Kerry osvrnuo se na njegove riječi ocjenjujući da “do danas ni Rusija, ni snage koje podržava ne ispunjavaju svoje obaveze” iz mirovnog sporazuma iz Minska od 12. veljače. Kerry je dodao da uvođenje novih sankcija Rusiji nije isključeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi u Ukrajini strahuju da bi Mariupol, posljednji veliki grad na pobunjeničkom istoku pod nadzorom Kijeva, mogao biti sljedeća meta proruskih separatista koji su prije tjedan dana zauzeli strateški grad Debaljceve, usprkos prekidu vatre.

Pobunjenici su pak poveli skupinu novinara u Obilne, dvadesetak kilometara južno od Donecka da im pokažu ono što su predstavili kao “povlačenje teškog naoružanja”.

Misija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) na terenu je ustvrdila da ne može potvrditi nikakvo povlačenje teškog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.