Sarah Weddington, odvjetnica koja se svađala i dobila spor na Vrhovnom sudu Roe protiv Wadea kojim je ozakonjen pobačaj u SAD-u, umrla je u 76. godini života, prenosi The Guardian Labs.
Susan Hays, njezina bivša studentica i kolegica, demokratska kandidatkinja za povjerenicu za poljoprivredu Teksasa, objavila je tu vijest na Twitteru u nedjelju, a Dallas Morning News je to potvrdio.
“Sarah Weddington preminula je jutros nakon niza zdravstvenih problema”, napisala je Hays.
Sud je presudio o Roe protiv Wadea 1973. godine. Gotovo 50 godina kasnije, postoji mogućnost da se ta presuda preokrene.
U 2017. Weddington je predvidjela takav razvoj događaja. “Ako nominacija [Neila] Gorsucha bude odobrena, hoće li pobačaj biti protuzakonit sljedeći dan? Ne. Jedan novi sudac neće nužno napraviti veliku razliku. Ali dva ili tri bi mogli.”
> Važan slučaj o zaštiti nerođene djece pred Vrhovnim sudom SAD-a: Hoće li doći do novog presedana?
Podsjetimo, Roe protiv Wadea je proces u SAD-u kojim je 70-ih godina prošlog stoljeća legaliziran pobačaj. Vrhovni sud SAD- je 1973. donio do danas često kritiziranu presudu u procesu Roe protiv Wadea kojom je ozakonjen pobačaj na zahtjev. Iako u posljednje vrijeme mnoge američke savezne države donose zakone koji idu u smjeru zaštite nerođenog života, presuda iz 1973., koja je donesena na saveznoj razini, na Vrhovnom sudu SAD-a, predstavlja smetnju da se u potpunosti zaštiti nerođene.
U svom intervjuu za Guardian, Weddington je raspravljala o raspravi slučaja na saveznom sudu. “Bila sam jako nervozna”, rekla je. “Bilo je kao ići niz ulicu bez ulične rasvjete. Ali nije bilo drugog načina i nisam imala nikakve predrasude da neću pobijediti.”
Pobijedila je, ali slučaj se nastavio.
Odvjetnica Roe protiv Wadea
Weddington je kasnije otkrila da je i sama pobacila, 1967. “Neposredno prije nego što je anestezija došla”, rekla je, “pomislila sam: ‘Nadam se da nitko nikada neće znati za ovo.’ Puno je godina upravo to bio način. Sada postoji veliki poticaj da se žene potaknu da ispričaju svoje priče kako bi ljudi shvatili da to nije sramota. Svaka peta žena će pobaciti.”, ustvrdila je.
Weddington je predvidjela: “Što god drugo radila u svom životu, naslov na mojoj osmrtnici uvijek će biti ‘Odvjetnica Roe protiv Wadea umire’.”
U svom intervjuu za Guardian, Weddington je navela da je mirna što je pamte po Roe protiv Wadea. “Mislim da se većina žena moje generacije može prisjetiti naših osjećaja u vezi borbe”, ustvrdila je. “To je kao mlada ljubav. Možda se ne osjećate potpuno isto, ali se toga sjećate.”
Zanimljivi detalji o slučaju Roe protiv Wadea
Međutim, detalji o samom procesu Roe protiv Wadea, koje možda niste znali, vrlo su zanimljivi i pokazuju drugu stranu Sarah Weddington.
Jane Roe, pravim imenom Norma McCorvick, iz Texasa, u čije je ime presuda donesena, ostala je trudna 1969. Prijatelji su je savjetovali da izjavi da je silovana, jer bi u tom slučaju mogla pobaciti. To nije prošlo jer nije bilo policijskog očevida, a ona se zatim obratila odvjetnicama koje su pokrenule proces protiv okružnog državnog tužitelja u Dallasu Henryja Wadea tvrdeći da je teksaški zakon o pobačaju protuustavan.
Budući da je proces trajao tri godine, McCorvick ipak nije imala priliku pobaciti, nego je rodila dijete. Godine 1995. McCorvey je izjavila da u vrijeme sudskog procesa nije bila dovoljno informirana o pojedinostima postupka od strane odvjetnika i da nije bila upućena što stvarno pobačaj jest, te da ne bi sudjelovala u tome, da je znala punu istinu.
McCorvick je rodila ukupno troje djece – i sve do svoje smrti 2017. borila se za poništenje presude donesene u njeno ime, ali protiv njene volje.
Izvor: narod.hr/theguardian.com