Preminuo bivši kineski komunistički premijer odgovaran za gušenje studentskih prosvjeda 1989.

epa07735234 (FILE) - Chinese leader Li Peng applauds during a joint session of both houses of the Yugoslav federal parliament in Belgrade, 12 June 2000 (reissued 23 July 2019). Li Peng, China's former premier and chairman of the National People's Congress Standing Committee, died of illness in Beijing at the age of 91, according to the official media on 23 July 2019. EPA/SASA STANKOVIC *** Local Caption *** 99435663

Bivši kineski premijer Li Peng, kojeg su mnogi aktivisti za ljudska prava i stanovnici kineske prijestolnice proglasili “mesarom Pekinga” zbog gušenja prosvjeda na trgu Tiananmen 1989., preminuo je u 90. godini, prenose državni mediji u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Li je preminuo u ponedjeljak u Pekingu, objavila je kineska novinska agencija Xinhua, više od tri desetljeća nakon što je njegova vlada odobrila krvavo gušenje studenskih prodemokratskih prosvjeda u ranim satima 4. lipnja 1989. godine.

Njegova smrt događa se u vrijeme dok se Kina nosi sa sve većom političkom krizom u Hong Kongu, autonomnoj kineskoj regiji koja je već dva mjeseca poprište ponekad nasilnih prosvjeda zbog nezadovoljstva zakonom koji bi trebao omogućiti izručenje stanovnika Kini, što je najveća pobuna stanovnika protiv središnjih vlasti od prosvjeda 1989. godine.

Kao i tadašnji kineski čelnik Deng Xiaoping, Li se smatra tvrdolinijašem koji stoji iza naredbe za gušenje nekoliko tjedana dugih prosvjeda u središnjem Pekingu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova objava izvanrednog stanja u dijelovima Pekinga na državnoj televiziji, u razdoblju prije no što su na trg izašli tenkovi i vojska, učinila ga je jednim od najistaknutijih osoba tadašnjih događaja koji i dalje bacaju svjetlo na vodstvo kineske Komunističke partije.

Tadašnji dužnosnici su nakon nekoliko dana objavili da je poginulo 300 ljudi, većinom vojnika, a potvrđene su smrti samo 23 studenata. Kina nikad nije objavila potpuni izvještaj o tim nasilnim događajima, a aktivisti za ljudska prava i svjedoci tvrde da bi se brojka mogla mjeriti u tisućama. Ta je tema tabu u Kini.

Xinhua je u utorak objavila da je “uz snažnu podršku” Denga Xiaopinga “drug Li Peng zauzeo jasan stav i zajedno s većinom drugova iz politbiroa Centralnog komiteta poduzeo odlučujuće mjere kako bi zaustavio nemire i pacifizirao proturevolucionarne nerede”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je “stabilizirao unutarnju situaciju i igrao važnu ulogu u toj velikoj borbi za budućnost partije i države”, dodala je Xinhua.

Li je ostao premijer do 1998., kada se Kina snalazila uslijed međunarodnih kritika i zapadnih sankcija zbog Tiananmena.

I dok je Dengova ostavština ublažena njegovom naknadnom ulogom pokretača ekonomskih reformi koje su od Kine stvorile gospodarskog diva, Lijev imidž u inozemstvu i dalje je povezan s 1989. godinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.