Republika Srpska usvojila deklaraciju kojom osporava odluku Ustavnog suda BiH

Narodna skupština Republike Srpske (RS) prihvatila je u petak deklaraciju u kojoj se ističe da neće prihvatiti odluku Ustavnoga suda BiH u slučaju da ukine dan Republike Srpske, koji se u tom bosanskohercegovačkom entitetu slavi 9. siječnja, u spomen na odluku skupštine bosanskih Srba iz 1991. u kojoj nisu sudjelovali Bošnjaci i Hrvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spor pred Ustavnim sudom

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović pokrenuo je spor pred Ustavnim sudom BiH kojim se traži poništavanje dijela odredbi Zakona o praznicima RS-a, tvrdeći da ih ne podržavaju Bošnjaci i Hrvati.

Tom zahtjevu jednoglasno su se usprotivile sve srpske stranke iz tog entiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U deklaraciji se ističe kako bi moguće osporavanje pojedinih odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH bilo isključivo politički potez u cilju “negiranja Republike Srpske i daytonskog ustavno-pravnog poretka BiH”.

“Neprihvatljivo je da se u postupku ocjenjivanja ustavnosti osporenih odredaba Zakona procjenjuju politički i povijesni događaji zbog kojih je 9. siječnja određen kao Dan republike”, navodi se u deklaraciji i poziva sve srpske dužnosnike u svim tijelima vlasti da jedinstveno štite interese RS i njezinih građana te ustavni poredak.

Protivljenje visokog međunarodnog predstavnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deklaraciju je Narodna skupština Republike Srpske donijela unatoč upozorenjima visokog međunarodnog predstavnika Valentina Inzka i američke veleposlanice u BiH Maureen Cormack da se njezinim sadržajem osporavaju Daytonski mirovni sporazum i pravna država.

Voditelj misije OESS-a u BiH Jonathan Moore istaknuo je da vlasti u BiH moraju poštovati odluke Ustavnog suda ukoliko žele da se ta zemlja priključi Europskoj uniji.

“Odluke sudova svih razina, dakle Ustavnog suda, Suda BiH, županijskih i općinskih sudova, moraju se poštivati. Veliki je problem što se u BiH te odluke često ne poštuju“, istaknuo je Moore, a s njim se suglasio i hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Del Vechio, koji se prije toga sastao s voditeljem misije OESS-a u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.