Rusija i Kina stvaraju sustav uzajamnog plaćanja bez korištenja SWIFT-a

Foto: iStock by Getty Images

Zamjenik ruskog premijera je podsjetio da se plaćanja po ugovorima za isporuku plina iz Rusije u Kinu već prebacuju u nacionalne valute dviju zemalja, rublju i juan. Novak je dodao da Rusija i Kina također planiraju zajednički razvijati proizvodnju opreme za energetski sektor. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija i Kina rade na uzajamnom otvaranju računa tvrtki u svrhu izbjegavanja korištenja SWIFT-a, rekao je u utorak zamjenik ruskog premijera alexander Novak, prenosi Tass. Alexander Novak je govorio na 4. rusko-kineskom energetskom poslovnom forumu, piše geopolitika.news

SWIFT je sustav kojim komuniciraju financijske institucije po pitanju plaćanja. Ne služi za prijenos novca, na njemu se ne drži novac, nije imovina, već je samo sustav slanja informacija među bankama i ostalim financijskim institucijama.

Novak je podsjetio da se plaćanja po ugovorima za isporuku plina iz Rusije u Kinu već prebacuju u nacionalne valute dviju zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, obračuni za opskrbu naftom, naftnim derivatima i ugljenom aktivno se prenose u rublje i juane, dodao je.

“Takav rad omogućuje sprječavanje rizika i promicanje prijelaza rublje i juana u status svjetskih rezervnih valuta. U tom smislu Središnja banka Rusije i Banka Kine rade na mogućnosti otvaranja računa za ruske tvrtke u Kini, kineske tvrtke u Rusiji i stvaranje platnog sustava bez korištenja SWIFT-a“, rekao je potpredsjednik Vlade.

Novak je dodao da Rusija i Kina također planiraju zajednički razvijati proizvodnju opreme za energetski sektor. “Danas je Kina jedan od ključnih proizvođača opreme u sektoru nafte i plina. Već postoji bliska suradnja u opskrbi naftnom i plinskom opremom za projekte u Rusiji”, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.