Rusija optužila Veliku Britaniju da je preduboko u sukobu u Ukrajini, te da riskira eskalaciju

rat u ukrajini
Britanska veleposlanica u Rusiji Deborah Bronnert stiže u rusko ministarstvo vanjskih poslova u Moskvi, foto: fah

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij optužio je Kremlj da pribjegava “energetskom terorizmu” jer ruske trupe ostvaruju male uspjehe na bojnom polju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij je rekao da je 4,5 milijuna ljudi ostalo bez struje nakon ruskih napada na njihovu energetsku mrežu.

Proteklih tjedana Rusija je izvela velike napade projektilima i bespilotnim letjelicama na ukrajinska elektroenergetska postrojenja.

Uništene elektrane

Udari dolaze u trenutku kada dužnosnici kažu da će se ruske trupe vjerojatno povući iz ključnog južnog grada Hersona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je pretrpjela niz poraza na bojnom polju, Rusija je posljednjih tjedana pojačala napade na elektroenergetsku infrastrukturu u gradovima udaljenim od prve linije.

> Dr. sc. Tadić: Ruski psihološki rat protiv EU-a; ucjene oko plina i prijetnje nuklearnim oružjem
> Za krajnje desne srpske nacionaliste trenutno stanje mira na Balkanu je privremeno, baš kao i granice

U samo posljednjih mjesec dana trećina elektrana u zemlji navodno je uništena, prema predsjedniku Zelenskom.

Zbog toga je ukrajinska vlada bila prisiljena potaknuti stanovništvo da pokuša štedljivo koristiti energiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Noćas je oko 4,5 milijuna potrošača privremeno isključeno iz potrošnje energije”, rekao je predsjednik Zelenskij u svom noćnom obraćanju u četvrtak, kako je objavio BBC.

Optužbe

Rusija je optužila Veliku Britaniju da je preduboko uključena u sukob u Ukrajini, upozorivši je da riskira opasnu eskalaciju krize. Rusija je i noćas nastavila s raketnim napadima na ukrajinsku infrastrukturu, ali sustavno uništavanje ukrajinske elektro-energetske mreže zasad se ne odražava na bojištu. No zato se sve više spominje moguće rusko povlačenje s desne obale Dnjepra u Hersonskoj oblasti.

Unatoč teškim borbama i svakodnevnim topničkim dvobojima, na ukrajinskoj bojišnici već danima nema znatnijih promjena jer ni jedna strana ne uspijeva ostvariti veće vojne uspjehe. Ruska vojska u najtežem je položaju na desnoj obali Dnjepra u Hersonskoj oblasti, prije svega zbog logističkih problema. U posljednje vrijeme sve se više nagađa, čak i na ruskim kanalima na Telegramu, da bi se ruske snage odande mogle povući i napustiti grad Herson, jedino regionalno središte koje su ruske snage uspjele zauzeti od početka rata i odakle su uglavnom evakuirani civili, odneseni čak i posmrtni ostaci ruskog kneza Potemkina pa i neki spomenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok se čeka odlučujuća bitka za desnu obalu u Hersonskoj oblasti, kod Bahmuta u Doneckoj oblasti neprekidno traju teške borbe. Strateški važan grad već mjesecima napada privatna ruska vojska Wagner, ali ne uspijeva ga zauzeti zbog snažnog i organiziranog ukrajinskog otpora. Grad se sve više pretvara u ruševine.

Rusija u posljednje vrijeme ukrajinsku energetsku infrastrukturu unštava uglavnom vrlo učinkovitim iranskim dronovima kamikazama, a sve se više spominje i moguća iranska isporuka dronova druge vrste, dok NATO posebno zabrinjava mogućnost da Iran Rusiji isporuči balističke rakete kratkog dometa.

Mobilizacija i proizvodnja oružja

U međuvremenu se Rusija sve više mobilizira za rat. Osim mobilizacije 300.000 vojnika, znatno povećava i ubrzava proizvodnju oružja, posebno tenkova i dronova.

Što se tiče drugih događaja, Rusi i Ukrajinci razmijenili su jučer 107 ratnih zarobljenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljski vojnici postavljaju ogradu od žilet-žice na granici s ruskom eksklavom Kalinjingrad blizu Bolciea u Poljskoj, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.