Rusija počela blokirati pristup Telegramu – mobilnoj aplikaciji za razmjenu poruka

Foto: Fah

Ruski državni telekomunikacijski regulator priopćio je u ponedjeljak da je počeo blokirati pristup Telegramu – mobilnoj aplikaciji za razmjenu poruka – nakon što je njegov vlasnik odbio ruskim službama sigurnosti omogućiti pristup tajnim porukama korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regulator Roskomnadzor objavio je na svojoj internetskoj stranici da je poslao obavijest telekom operaterima o blokiranju pristupa Telegramu unutar Rusije.

Telegram, koji je u vlasništvu ruskog poduzetnika, ima više od 200 milijuna globalnih korisnika i rangiran je kao deveta svjetska najpopularnija mobilna aplikacija za razmjenu poruka.

Novinska agencija Interfax prenijela je izjavu dužnosnika Roskomnadzora koji je rekao da će trebati nekoliko sati za blokiranje pristupa. Telegram je u ponedjeljak poslijepodne normalno funkcionirao u Moskvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roskomnadzor provodi odluku koju je u petak donio ruski sud o blokadi pristupa Telegramu zbog kršenja ruskih propisa.

Telegram je odbio zahtjev ruske Savezne službe sigurnosti (FSB) da im omogući pristup tajnim porukama korisnika.

FSB je svoj zahtjev opravdao zaštitom od terorističkih napada, ali ga je Telegram odbio jer bi time narušio privatnost korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnivač i direktor Telegrama Pavel Durov bio je pionir društvenih medija u Rusiji, ali je napustio zemlju 2014. Otad kritizira politiku Kremlja glede slobode na internetu.

Telegram se koristi u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza i na Bliskom istoku.

Popularan je među novinarima i oporbenim političarima, a koristi ga i Kremlj za komunikaciju s novinarima i dogovaranje konferencijskih poziva s glasnogovornikom ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak je ured glasnogovornika zamolio novinare da se s chata u Telegramu prebace na chat na drugoj aplikaciji za razmjenu poruka – ICQ-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.