Rusija i SAD u četvrtak o sporazumu o razoružanju iz 1987.

Ruski i američki dužnosnici u četvrtak će u Moskvi razgovarati o Sporazumu o uništenju raketa srednjeg dometa iz 1987. čija je budućnost upitna, javlja agencija Interfax pozivajući se na rusko ministarstvo obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum o eliminaciji raketa (NFT) što su Sjedinjene Države i tadašnji Sovjetski Savez potpisali 1987., uklonio je nuklearne i konvencionalne balističke i krstareće rakete dometa 500 do 5000 kilometara.

“Vjerujem da je to važan sporazum i da se treba valjano provoditi”, rekao je Mihail Uljanov, voditelj odjela za neširenje i kontrolu naoružanja u ruskom ministarstvu obrane.

Ruski general rekao je ranije da bi se Rusija mogla povući iz sporazuma, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NFT je eliminirao nuklearne i konvencionalne balističke i krstareće rakete negdje pri kraju Hladnog rata.

SAD optužuje Rusiju da je prekršila sporazum testiranjem rakete koja je NFT-om zabranjena.

Zamjenik ruskog ministra obrane Anatolij Antonov rekao je nedavno da Moskva poštuje sporazum, ali da predsjednik Vladimir Putin razmatra odgovara li taj dokument ruskim interesima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko ministarstvo vanjskih poslova optužuje pak Washington da korištenjem bespilotnih letjelica krši NFT.

Sjevernoatlantski savez (NATO) prošli se tjedan na summitu u Walesu obvezao štititi svoje istočne članice od Rusije i oštro je kritizirao Moskvu zbog njezina upletanja u ukrajinsku krizu.

Moskva pak tvrdi da ne sudjeluje u sukobu te optužuje NATO da svojom retorikom potiče napetosti u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija i SAD nametnuli su gospodarske sankcije Rusiji zbog uplitanja u ukrajinski sukob, a neke mjere pogađaju ruski obrambeni sektor.

Putin je odobrio u ponedjeljak restrukturiranje vlade i u sklopu tih mjera raspuštanjem dviju agencija koje su nadzirale kupnju oružja dao je veće ovlasti ministarstvu obrane nad nacionalnom proizvodnjom oružja.

Francuska je prošli tjedan objavila da zbog ruske operacije u Ukrajini neće Rusiji isporučiti prvi od dva nosača helikoptera Mistral prema ugovoru od 1,2 milijarde eura. Ruski ministar za industriju i trgovinu Denis Manturov rekao je, ne iznoseći pojedinosti, da je Rusija sposobna sama izgraditi ratne brodove poput Mistrala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.