Ruska Duma usvojila je zakon kojim se zabranjuje promocija života bez djece u svim medijima, uključujući filmove, reklame i društvene mreže.
Oni koji prekrše novi zakon mogli bi biti kažnjeni s kaznom do 4.000 eura, dok bi državni službenici mogli dobiti dvostruku kaznu ako promoviraju takav način života.
>Mađarska donijela novi zakon protiv pedofilije kojim se zabranjuje i LGBT propaganda za maloljetnike
Ovaj potez dio je strategije Kremlja za očuvanje tradicionalnih obiteljskih vrijednosti i rješavanje rastuće demografske krize u Rusiji, koju su dužnosnici nazvali “katastrofalnom.”
“Sve se mora učiniti kako bi nove generacije Rusa odrastale s fokusom na tradicionalne obiteljske vrijednosti,” izjavio je predsjednik Dume Vjačeslav Volodin nakon što je zakon prošao u donjem domu ruskog parlamenta.
Ovaj potez zahtijeva izmjene postojećeg zakonodavstva kojima će se obvezati platforme društvenih mreža da nadziru i filtriraju bilo kakav sadržaj koji promovira život bez djece.
Također, izmijenit će se i povelje glavnih medijskih kanala kako bi se osigurala usklađenost.
>Mala Rusija u Srbiji: Rusi bježe od Putina u zemlju koja ga voli
Inicijativa za obeshrabrivanje života bez djece dolazi u jeku zabrinutosti demografskim podacima zbog opadanja stope nataliteta diljem zemlje. Glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, nedavno je situaciju nazvao “katastrofalnom,” naglašavajući da je povećanje nataliteta postalo nacionalni prioritet.
Nedavne projekcije Ujedinjenih naroda predviđaju da bi se stanovništvo Rusije moglo smanjiti za 17 posto u sljedećih 50 godina, što bi broj stanovnika dovelo na oko 120 milijuna. U međuvremenu, analiza Atlantic Councila sugerira još ozbiljniju kontrakciju stanovništva, predviđajući da bi se broj Rusa mogao prepoloviti do 2100. godine.
Zabrana usvajanja ruske djece u zemljama koje dopuštaju promjene spola
Duma je također odobrila nova ograničenja za međunarodno posvajanje ruske djece, zabranjujući posvajanje građanima zemalja u kojima su dozvoljene “promjene spola” medicinskim zahvatima.
Predložene izmjene Obiteljskog zakona Rusije zabranjuju posvojenja za pojedince iz država koje dopuštaju bilo kakav oblik “promjene spola”, uključujući medicinske intervencije ili administrativne promjene u službenim dokumentima.
Volodin je istaknuo važnost ovih ograničenja, navodeći kako je “iznimno važno spriječiti svaku mogućnost promjene spola bilo kojim putem u slučaju posvojenja u druge zemlje.”
Ovaj potez slijedi ograničenja uvedena 2012. godine, kada je Rusija zabranila posvajanje svoje djece američkim državljanima, prvenstveno zbog diplomatskih napetosti.
Novi zakon utjecat će na najmanje 15 država, pretežno u Europi, piše Remix.