SAD protiv trećeg entiteta i bilo kakvog preustroja BiH na etničkim načelima

Foto: Fah

Sjedinjene Američke Države neće podržati uspostavu trećeg entiteta u Bosni i Hercegovini niti bilo kakav preustroj te zemlje koji bi bio temeljen na etničkim načelima, upozorili su u četvrtak iz američkog veleposlanstva u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posebnoj izjavi dostavljenoj lokalnim medijima iz veleposlanstva SAD su zapravo reagirali na opetovanu “ponudu” predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se u BiH uspostavi treći odnosno hrvatski entitet. Dodik je u intervjuu za bosanskohercegovačko izdanje “Večernjeg lista”ocijenio kako je to najbolji način da se riješe sadašnje unutarnje napetosti i zajamči jednakopravnost Hrvata u BiH, no postavio je striktni uvjet da RS mora ostati u sadašnjim granicama.

Njegov je “prijedlog” da se novi entitet napravi podjelom Federacije BiH na hrvatski i bošnjački dio.

“Stajalište SAD o ovom pitanju je poznato i ostaje nepromijenjeno. SAD su posvećene načelima Daytonskog mirovnog sporazuma i Bosni i Hercegovini kao demokratskoj, multietničkoj, suverenoj i nezavisnoj državi s dva entiteta, tri konstitutivna naroda te sa neupitnim teritorijalnim integritetom”, stoji u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuli su i kako “odlučno odbacuju” bilo kakvu zamisao o daljnjim podjelama unutar BiH, a posebice onima temeljenim na entičkim kriterijima.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH i lider HDZ-a BiH Dragan Čović ocijenio je, u intervuu za televiziju N1 emitiranom u srijedu, kako je preustroj u BiH nužan kako bi Hrvati ostvarili svoju ravnopravnost te je najavio kako će se to svakako dogoditi “za tri mjeseca ili tri godine”.

“Ne mora biti entitet, to može biti bilo kakva federalna jedinica u kojoj će se ostvariti jednakopravnost”, kazao je Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.