Sokol (HDZ): ‘Izvješće o BiH nažalost podržava izbore po protuustavnom izbornom zakonu’

Sokol
Zagreb, 29.03.2019 - Konferencija za medije kluba zastupnika HDZ-a na temu brodogradilišta. Na fotografiji Tomislav Sokol. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Na zasjedanju Europskog parlamenta u Strasbourgu zastupnici su raspravljali o Izvješću o Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudjelujući u plenarnoj raspravi, HDZ-ov zastupnik u Europskom parlamentu doc. dr. sc. Tomislav Sokol kritizirao je međunarodnu zajednicu zbog situacije u BiH te je upozorio da Hrvatima u BiH prijeti politička likvidacija.

“Stabilnost i dugoročni opstanak BiH mogu se postići samo reformom izbornog zakona kojom bi se osiguralo da i Hrvati, kao jedan od tri konstitutivna naroda, mogu sami izabrati vlastite političke predstavnike. U tom smislu, ovo Izvješće nedvojbeno poziva na provedbu izborne reforme i implementaciju presude u predmetu Ljubić, što podržavam. Njime se, s druge strane, nažalost podržava provođenje izbora po sadašnjem protuustavnom izbornom zakonu, čime se nagrađuju oni koji ne žele pošten i pravedan dogovor, a to su prvenstveno bošnjački političari predvođeni Strankom demokratske akcije i Bakirom Izetbegovićem.

>Milanović: ‘Licemjerni Plenković odlučio sa svojim dvorskim ludama da se neće boriti za hrvatske interese’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatima, građanima Europske unije, nameću se nelegitimni predstavnici na razini Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, a sve zbog hegemonističkih težnji iz redova Bošnjaka. Nažalost, najveću odgovornost za ovakvu situaciju snosi tzv. međunarodna zajednica (uključujući EU), koja je oduzela Hrvatima mehanizme zaštite vlastitih kolektivnih prava još prije dvadeset godina. Moralna je i politička dužnost Europske unije i Sjedinjenih Država riješiti problem koji su sami stvorili i spasiti Hrvate u BiH od političke likvidacije koju im pripremaju u Sarajevu”, istaknuo je Sokol.

Kako je Inzko promjenom zakonitosti matematike oduzeo mandat Krišto 2011.

Odlučeno je i da će nositelji lista u dva izborna područja za državni Parlament biti aktualna zastupnica u Zastupničkom

Podsjetimo, za istu dužnost, predstavnika Hrvata u BiH, uz HDZ-ovu Borjanu Krišto, natjecat će se i Željko Komšić, drugi predstavnik Bošnjaka, koji će po četvrti put pokušati iskoristiti rupu u Izbornom zakonu te na dužnost predviđenu za političko predstavljanje hrvatskog naroda pokušati oteti bošnjačkim glasovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na općim izborima 2010. Krišto je bila kandidatkinja za hrvatsku članicu Predsjedništva BiH, međutim, iako je dobila najviše glasova Hrvata, izbore je izgubila putem izbornog inženjeringa od Željka Komšića, tada člana SDP-a BiH.

Tadašnja koalicija SDP-a BiH, SDA, NSRB-a i HSP-a BiH uspjela je uz pomoć visokog predstavnika Valentina Inzka koji je promjenom zakonitosti matematike stvorio parlamentarnu većinu, izabrao Vladu Federacije BiH te postavio Živka Budimira iz HSP-a BiH na mjesto predsjednika Federacije BiH.

Inzko je naime 2011. odredio da 5 od 17 hrvatskih izaslanika u Domu naroda čine jednu trećinu, koliko je minimalno i bilo potrebno za stvaranje Vlade FBiH. Inače, Dragan Čović je nedavno priznao da Hrvati ne mogu spriječiti Bošnjake da nametnu šest hrvatskih izaslanika u federalni Dom naroda, no ako se to dogodi onda BiH ulazi u još dublju krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.