Srbijanska premijerka ‘ne vidi povoda’ hrvatskoj prosvjednoj noti zbog propagandne izložbe o Jasenovcu

Foto: Fah

Srbijanska premijerka Ana Brnabić poručila je u ponedjeljak kako ne vidi povoda prosvjednoj noti Hrvatske u povodu izložbe o Jasenovcu u sjedištu UN u New Yorku i pozvala da se “spusti lopta”, naglasivši kako je Hrvatska trebala podržati izložbu da bi se ukazalo na strašne zločine iz 2. svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MVEP: ‘Lažima o Jasenovcu nije mjesto u UN-u, tražili smo da se maknu falsifikati’

Što je hrvatski veleposlanik pri UN-u poduzeo da spriječi propagandnu izložbu o Jasenovcu?

“Žao mi je, ja ne vidim povod za prosvjednu notu. Mislim da je Hrvatska trebala podržati ovakvu izložbu da bi obilježili strašne stvari koje su se dogodile u 2.svjetskom ratu da se nikad više ne bi ponovile”, rekla je Brnabić novinarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je ocijenila “strašnim” što se uopće vodi rasprava o tom pitanju i to na međunarodnoj razini, inzistirajući kako Srbija ima pravo i obvezu ukazati na žrtve logora u Jasenovac.

Brnabić je sugerirala kako bi Hrvatska to trebala uraditi i sama ili sa Srbijom, s Izraelom i romskom organizacijom.

“Hrvatska apsolutno nije bila zainteresirana za zajedničko organiziranje ove izložbe. Mislim da ne postoje brojevi Hrvatske i brojevi Srbije, samo oni koji su međunarodno priznati. Da postoji samo jedan ili 10 ubijenih od NDH u logoru, to je dovoljan razlog da postoji izložba i sjećanja na te strašne žrtve”, rekla je Brnabić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne razumijem zašto raspravljamo oko logora. Hrvatska je prva trebala napraviti ovakvu izložbu”, rekla je Brnabić i suglasila se s izjavom predsjednika Aleksandra Vučića koji je rekao kako je prosvjedna nota jednaka onoj koju bi Nemačka uputila Židovima zbog obilježavanja dana Holokausta.

Izraelski istraživač holokausta: ‘Jasenovac je gori od Auschwitza, kanonizacija Stepinca bila bi zločin’

Tko je Gideon Greif – istraživač koji o kanonizaciji Stepinca kaže da je zločin?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenivši da su srpsko-hrvatski odnosi “uvijek kompleksni”, srbijanska premijerka kaže kako bi voljela da nije tako jer je interes regionalna stabilnost te da će Srbija nastojati s Hrvatskom “imati najbolje moguće odnose”.

“Nastavit ćemo se truditi imati najbolje moguće odnose i nadići neke razlike, ali je nevjerojatno da imamo prosvjednu notu zato što se organizira izložba da bi se pokazali zločini Holokausta”, naglasila je srbijanska premijerka komentirajući prosvjed koji je službeni Zagreb uputio Veleposlanstvu Srbije u povodu izložbe “Jasenovac- pravo na nezborav”.

Izložbu je 25. siječnja u sjedištu UN u New Yorku otvorio srbijanski šef diplomacije, a u prosvjednoj noti hrvatskog MVEP-a njegove izjave na otvorenju izložbe, u kojoj je neizravno optužio Hrvatsku za rehabilitaciju ustaštva, ocijenjene su kao neistinite i uvredljive i navedeno je kako otvaraju pitanje je li Srbija doista zainteresirana za izgradnju dobrosusjedskih odnosa.

“Izjave ministra Dačića u UN-u pokazale su da Srbija nastavlja sa zloupotrebom i manipuliranjem žrtvama Jasenovca u dnevnopolitičke svrhe”, stoji u priopćenju MVEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavljanje izložbe je moralo biti najavljeno mjesecima ranije, tako da je bilo dovoljno vremena da se reagira jače i usprotivi postavljanju propagandne izložbe, a ne samo, kako tvrde diplomatski izvori beogradskih medija, “spornoj fotografiji Alojzija Stepinca” i njegovoj “misiji u pokatoličavanju Srba” te navođenju “broja stradalih” u Jasenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.