Srbijanski državni vrh protiv prijema Kosova u UNESCO

Beograd, 16.10.2015 - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikoliæ usporedio je zahtjeve EU-a u pregovorima o èlanstvu sa Srbijom s onima Austro-Ugarske Monarhije uoèi Prvog svjetskog rata i rekao da pod takvim uvjetima približavanje Beograda Uniji nije moguæe. Nikoliæ je u petak okupio strane veleposlanike u Beogradu i izložio im srpski stav. foto HINA/ TANJUG / RADE PRELIC / ua

Sve institucije i državni organi Republike Srbije oštro se suprotstavljaju prijemu Kosova u članstvo UNESCO-a i pozivaju članice Izvršnog vijeća i Opće konferencije UNESCO-a da odbiju zahtjev Kosova i zemalja koje taj zahtjev podržavaju, navedeno je u zaključku usvojenom na sastanku kojem su u uredu predsjednika Srbije Tomislava Nikolića nazočili premijer Aleksandar Vučić, ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, patrijarh SPC Irinej i predsjednik SANU-a Vladimir Kostić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključeno je da “srpske crkve i manastiri na Kosovu pripadaju baštini u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve i Republike Srbije”, te da bi “svako otimanje te baštine značilo nedvojbeno ugrožavanje opstanka najznačajnijih religijskih, kulturnih i povijesnih spomenika srpskog naroda, ali i europskog i svjetskog kulturnog nasljeđa na Kosovu i Metohiji, ali i srpskog stanovništva koje i dalje živi na tom teritoriju”.

“Republika Srbija ne će priznati neovisnost Kosova i borit će se za očuvanje nacionalnog, duhovnog i kulturnog bića srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”, istaknuto je u zaključcima, uz dodatno stajalište SPC-a i SANU-a da je “neophodno sve probleme rješavati na miran način i uz dodatne napore za uspostavljanje boljih odnosa s Albancima”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.