Zastupnici u državnom parlamentu Bosne i Hercegovine srpske nacionalnosti odlučili su bojkirati njegov rad i na taj način spriječiti moguće podnošenje zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) kojom je Srbija oslobođena odgovornosti za genocid počinjen u Srebrenici 1995., potvrdili su u srijedu predstavnici političkih stranaka sa srpskim predznakom, koje imaju zastupnike.
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić potvrdio je novinarima kako zastupnici iz njegove Srpske demokratske stranke (SDS) traže odgodu sazivanja sjednica parlamenta sve dok se ne riješi problem nastao najavom o mogućoj reviziji presude ICJ-a iz 2007. godine.
Bosić je ocijenio kako je zbog ovoga u BiH nastupila ustavna kriza, a to je obrazložio konstatacijom kako se sada postupak revizije presude pokušava otvoriti neformalnim kanalima jer je postalo jasno da za takvo što nema potpore u Predsjedništvu BiH.
“Upozoreni smo kako se pokušavaju oduzeti ustavne ovlasti Predsjedništvu BiH”, kazao je Bosić, uz poruku kako je postojeću krizu potrebno što prije riješiti i to raspravom baš u Predsjedništvu BiH, koje bi donijelo konačnu i obvezujuću odluku o eventualnoom zahtjevu za reviziju umjesto da se taj plan pokušava realizirati neslužbenim kanalima.
Eventualno podnošenje zahtjeva za reviziju presude spreman je poduprijeti jedino bošnjački član državnog vrha Bakir Izetbegović, a tome se protive srpski i hrvatski član Mladen Ivanić i Dragan Čović.
Sjednica Zastupničkog doma treba biti održana u četvrtak. Na sjednici kolegija, održanoj u srijedu, zahtjev SDS-a za odgodom sjednice nije dobio potporu, a nakon toga iz ove su stranke najavili kako će njihovi zastupnici doći u zgradu parlamenta, no neće sudjelovati u zasijedanju.
Bojkotu će se pridružiti i zastupnici iz rivalskog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik.
“Tražimo odgodu sjednice Zastupničkog doma za sedam do deset dana zbog agresivnog pristupa bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, koji umjesto da rješenje traži u Predsjedništvu BiH, pokušava u komunikaciji s nevladinim sektorom ojačati politički pritisak i svoje aktivnosti u vezi s revizijom (presude)”, kazao je šef kluba zastupnika SNSD-a Staša Košarac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa