Sumnjate da imate virus na telefonu? Evo znakovi koji upućuju na to

Foto: Deposit photos

S obzirom na to da gotovo 84% svjetske populacije sada posjeduje pametni telefon, a naša ovisnost o njima stalno raste, ovi su uređaji postali privlačan put za prevarante.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine, tvrtka za cyber sigurnost Kaspersky otkrila je gotovo 3,5 milijuna zlonamjernih napada na korisnike mobilnih telefona. Spam poruke koje dobivamo na svoje telefone putem tekstualne poruke ili e-pošte često će sadržavati veze na viruse, koji su vrsta zlonamjernog softvera (malware), prenosi TNW.

Postoji šansa da ste u nekom trenutku instalirali zlonamjerni softver koji je zarazio vaš telefon i radio (a da vi to niste primijetili) u pozadini. Prema globalnom izvješću koje je naručila privatna tvrtka Zimperium, više od jedne petine mobilnih uređaja naišlo je na zlonamjerni softver. A četiri od deset mobilnih telefona diljem svijeta ranjivo je na cyber napade.

Kako telefon ‘pokupi virus’?

Poput osobnih računala, telefoni mogu biti ugroženi zlonamjernim softverom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, virus Hummingbad zarazio je deset milijuna Android uređaja u roku od nekoliko mjeseci od svog nastanka 2016. godine i doveo u opasnost čak 85 milijuna uređaja.

Tipično, telefonski virus funkcionira na isti način kao i računalni virus: zlonamjerni kod zarazi vaš uređaj, replicira se i širi na druge uređaje automatskim slanjem poruka drugima na vašem popisu kontakata ili automatskim prosljeđivanjem kao e-porukom.

Virus može ograničiti funkcionalnost vašeg telefona, poslati vaše osobne podatke hakerima, poslati neželjene poruke vaših kontakata koje povezuju na zlonamjerni softver, pa čak i dopustiti operateru virusa da vas “špijunira” hvatanjem vaših unosa na zaslonu i tipkovnici i praćenjem vaše geografske lokacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Australiji je Scamwatch primio 16.000 prijava o virusu Flubot tijekom samo osam tjedana 2021. Ovaj virus šalje tekstualne poruke korisnicima Androida i iPhonea s poveznicama na zlonamjerni softver. Klikanje na veze može dovesti do preuzimanja zlonamjerne aplikacije na vaš telefon, dajući prevarantima pristup vašim osobnim podacima.

Flubot prevaranti redovito mijenjaju svoje ciljne zemlje. Prema tvrtki za cyber sigurnost Bitdefender, FluBot operateri su ciljali Australiju, Njemačku, Poljsku, Španjolsku, Austriju i druge europske zemlje između 1. prosinca 2021. i 2. siječnja ove godine.

Je li Apple ili Android sigurniji?

Dok se Appleovi uređaji općenito smatraju sigurnijima od Androida i manje skloni virusnim napadima, korisnici iPhonea, koji uklone ograničenja nametnuta od strane proizvođača ili operatera, modificiraju svoj telefon tako da se ‘otvaraju’ mogućim virusnim opasnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slično, korisnici Androida koji instaliraju aplikacije izvan trgovine Google Play povećavaju rizik od instaliranja zlonamjernog softvera. Svim korisnicima telefona preporučuje se da budu na oprezu, jer su i Apple i Android osjetljivi na sigurnosne rizike.

Uz to, telefoni su općenito bolje zaštićeni od virusa od osobnih računala. To je zato što se softver obično instalira putem ovlaštenih trgovina aplikacija koje provjeravaju svaku aplikaciju.

Također, u usporedbi s računalima, telefoni su sigurniji jer su aplikacije obično “spremane” u vlastitom izoliranom okruženju – ne mogu pristupiti drugim aplikacijama niti ih ometati. To smanjuje rizik od infekcije ili unakrsne kontaminacije zlonamjernim softverom. Međutim, niti jedan uređaj nije potpuno imun.

Pazite na znakove

Iako nije uvijek lako utvrditi je li vaš telefon zaražen, pokazat će neka abnormalna ponašanja ako jeste. Neki znakovi na koje treba paziti uključuju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • loša izvedba, kao što su aplikacije koje se otvaraju duže nego inače ili se nasumično ruše
  • prekomjerno trošenje baterije (zbog zlonamjernog softvera koji neprestano radi u pozadini)
  • povećana potrošnja mobilnih podataka
  • neobjašnjivi troškovi naplate (koji mogu uključivati ​​povećane naknade za korištenje podataka kao rezultat zlonamjernog softvera koji prožvače vaše podatke)
  • neobične skočne prozore i
  • uređaj se neočekivano pregrijao.

Ako sumnjate da je virus zarazio vaš uređaj, možete poduzeti neke korake. Prvo, kako biste spriječili daljnju štetu, morat ćete ukloniti zlonamjerni softver. Evo nekoliko jednostavnih koraka za rješavanje problema:

  1. Koristite pouzdanu antivirusnu aplikaciju za skeniranje telefona na infekcije. Neki renomirani dobavljači koji nude plaćene i besplatne usluge zaštite uključuju Avast, AVG, Bitdefender, McAfee ili Norton.
  2. Izbrišite pohranu i predmemoriju telefona (na Android uređajima) ili povijest pregledavanja i podatke web-mjesta (na Apple uređajima).
  3. Ponovno pokrenite iPhone ili ponovno pokrenite Android telefon da biste prešli u siguran način rada – što je značajka na Androidu koja sprječava rad aplikacija trećih strana sve dok je omogućena.
  4. Izbrišite sve sumnjive ili nepoznate aplikacije s popisa preuzetih aplikacija i, ako ste korisnik Androida, isključite siguran način rada nakon što se aplikacije izbrišu.

U krajnjem slučaju, možete sigurnosno kopirati sve svoje podatke i izvršiti vraćanje na tvorničke postavke na telefonu. Vraćanje telefona na izvorne postavke uklonit će svaki zlonamjerni softver.

Zaštitite svoj telefon od infekcije

Sada kada ste popravili svoj telefon, važno je da ga zaštitite od budućih virusa i drugih sigurnosnih rizika. Gore navedene mobilne sigurnosne aplikacije pomoći će u tome. Ali također možete:

  • izbjegavajte klikanje na neobične skočne prozore ili veze u neobičnim tekstualnim porukama, objavama na društvenim mrežama ili e-porukama
  • instalirajte aplikacije samo iz ovlaštenih trgovina aplikacija, kao što su Google Play ili Appleov App Store
  • izbjegavajte uklanjati ograničenja nametnuta od strane proizvođača ili operatera
  • provjerite dopuštenja aplikacije prije instaliranja kako biste bili svjesni čemu će aplikacija pristupiti (umjesto da joj slijepo vjerujete)
  • redovito sigurnosno kopirajte svoje podatke i
  • održavajte softver svog telefona ažuriranim na najnoviju verziju (koja će imati najnovije sigurnosne zaštite).

Neprestano nadzirite svoj telefon zbog sumnjivih aktivnosti i vjerujte svojim instinktima. Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno i jest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.