Tunis bira predsjednika

Foto: fah

Tunižani su pozvani na birališta u nedjelju kako bi izabrali predsjednika prvi put nakon revolucije 2011. i završili političku tranziciju dugu gotovo četiri godine formiranjem višegodišnjih institucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beji Caid Essebsi (87), šef antiislamističke stranke Nidaa Tounes, pobjednice na parlamentarnim izborima 26. listopada, favorit je glasovanja za koje je više desetaka tisuća policajaca i vojnika raspoređeno iz straha od džihadističkih napada.

Gotovo 5,3 milijuna birača pozvano je da glasuje nakon održavanja parlamentarnih izbora čiji je demokratski karakter pozdravila međunarodna zajednica, što je iznimka u regiji jer je glavni dio zemalja iz arapskog proljeća zaglavio u represiji i kaosu.

Drugi krug održat će se krajem prosinca ako nijedan od pretendenata ne dobije apsolutnu većinu, a izborno povjerenstvo ima rok do 26. studenoga da objavi rezultate. Pobjednika će se pozvati da bude predsjednik Tunisa na pet godina, a taj je mandat moguće produžiti samo jednom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni suparnik Essebsiju bit će dosadašnji predsjednik Moncef Marzouki koji je došao na čelo države krajem 2011. nakon sporazuma koalicije s islamistima Ennahde. Oni su pak, zauzevši drugo mjesto na parlamentarnim izborima, odlučili nikoga ne podržati.

Još je 25 pojedinaca u utrci, među kojima ministri smijenjenog predsjednika Zinea El Abidinea Ben Alija, nominalni vođa ljevice Hamma Hammami, bogati poslovni čovjek Slim Riahi kao i sutkinja Kalthoum Kannou, jedina žena među kandidatima.

Pet kandidata odustalo je tijekom kampanje, ali ostaju upisani na glasačkim listićima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.