Tužiteljstvo BiH poziva na bolju suradnju ‘u regiji’: ‘Brojni osumnjičeni za ratne zločine izvan su granica BiH’

BiH
Foto: fah

U Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine otvoren je velik broj slučajeva ratnih zločina čiji su počinitelji izvan te zemlje, a problem u njihovu procesuiranju je nedostatak regionalne suradnje, ocjena je glavne bosanskohercegovačke tužiteljice Gordane Tadić što ju je u utorak prenijela i glavnom tužitelju Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Sergeu Brammertzu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tadić i Brammertz sastali su se u Sarajevu, gdje je glavni haaški tužitelj boravio u sklopu redovita posjeta čiji je cilj priprema izvješća Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda o suradnji s državama regije.

Nakon sastanka, održanog iza zatvorenih vrata, iz Tužiteljstva BiH priopćeno je kako je na dnevnom redu bila rasprava o procesuiranju i rješavanju predmeta ratnih zločina.

Tužiteljica Tadić prenijela je Brammertzu kako su u državnom tužiteljstvu BiH otvorili veliki broj takvih predmeta koji su u različitim fazama obrade, navodi se u priopćenju. Sve to provodi se sukladno državnoj strategiji rada na predmetima ratnih zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tadić je istaknula kako postoje poteškoće u procesuiranju određenih predmeta zbog otežane regionalne suradnje kada je riječ o osumnjičenima i optuženima koji se nalaze izvan BiH. Tužiteljstvo BiH poduzima intenzivne napore da u suradnji s tužiteljstvima u regiji dođe do procesuiranja tih predmeta”, navedeno je u priopćenju.

Istaknuto je kako je Brammertz dao potporu takvim nastojanjima.

Tadić i Brammertz dogovorili su nastavak intenzivne suradnje Tužiteljstva BiH i haaškog tužiteljstva s ciljem borbe protiv nekažnjivosti ratnih zločina i osiguranja pravde za žrtve, objavljeno je nakon sarajevskog sastanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.