U susjednoj BiH Veterinarski fakultet iz Sarajeva formirao je krizni stožer i aktivirao veterinarsku službu koja djeluje u sastavu Federalne uprave Civilne zaštite, te počeo djelovati na sanaciji poplavljenih područja i izvlačenju leševa životinja iz poplavljenih područja.
Od bolesti koje prijete stanovništvu, ali i životinjama, dekan Veterinarskog fakulteta Nihad Fejzić napominje antraks čije spore, kojih ima u tlu i inače, su sada rasute svuda.
One su smrtonosne, kako za životinje, tako i za ljude i sada su tamo gdje ih nikad nije bilo niti bi ih trebalo biti. On ističe da je hitno potrebno cijepljenje svih životinja, kako bi one bile imune i kako antraks ne bi prenijele na ljude. Od ostalih bolesti, Fejzić upozorava i na rizike od trbušnih infekcija kako za životinje, tako i ljude. “Prijete leptospiroza i druga oboljenja, i mi smo spremni priskočiti u pomoć. Kao dio Civilne zaštite Federacije BiH, stavili smo sve svoje potencijale na raspolaganje. Naš laboratorij besplatno će raditi sve analize hrane i tekućine koja se distribuira u ugroženim područjima, posebno u humanitarnim središtima”, kaže Fejzić.
Stručni tim Veterinarskog fakulteta (patolog, mikrobiolog, infektolog, virusolog i epidemiolog) obilazit će ugrožena i pogođena područja, kontaktirati lokalne veterinarske organizacije i štožere civilne zaštite, izvršiti uvid u stanje na terenu i predlagati konkretne mjere. Prva mjera se odnosi na leševe životinja koji moraju biti propisano neškodljivo uklonjeni u jame, s obzirom na to da kapaciteti spalionica koje postoje u CZ nisu dovoljni, a te spalionice su namijenjene za male leševe (perad, ovce).
Nagli porast temperature, smatra Fejzić, pogoduje i bolestima koje prenose kukci, između ostalih i virus Zapadnog Nila. Uoči poplava u Federaciji su već registrirani prvi pacijenti oboljeli od virusa Zapadnog Nila.