Britanski poslovni lobi: zbog EU-referenduma mogle bi pasti investicije

Konfederacija britanske industrije (CBI) upozorava da bi neke tvrtke mogle zaustaviti investicije u Velikoj Britaniji zbog mogućeg referenduma o izlasku iz Europske unije i opasnosti da bi Škoti na referendumu u rujnu mogli glasovati za neovisnost od Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istupajući dan uoči britanskih izbora za Europski parlament, na kojima bi uspjeh mogao polučiti desničarski UKIP (United Kingdom Independence Party), predsjednik CBI-a Mike Rake ocijenio je da sama ideja o referendumu o članstvu u EU bila štetna.

“Prihvaćamo da je raspisivanje referenduma o članstvu u EU ustavno pitanje za vladu, ali čak i mogućnost njegova održavanja izaziva poslovnu nesigurnost, pa i rizik od pada ulaganja”, rekao je Rake, dodavši kako će stavove CBI-a izložiti na večeri u srijedu, na kojoj će govoriti i konzervativni ministar financija George Osborne.

Konzervativci su, zbog mogućnosti gubitka podrške, obećali referendum o izlasku iz EU-a, ako pobijede na nacionalnim izborima u svibnju iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatnu zabrinutost u vezi britanske geopolitičke budućnosti izaziva i škotski referendum u rujnu o neovisnosti od Velike Britanije, smatra CBI.

“Teško je reći kako bi neovisnost bila bolja za investicije i radna mjesta”, smatra čelnik CBI-a Rake. Dodaje da bi ostvarenje plana Škotske nacionalne stranke, koja se zalaže za neovisnost, da zadrži funtu i u slučaju stjecanja neovisnosti oslabio preduvjete za stabilnu funkcionalnu valutu.

Uzeti zajedno, škotski referendum, nesigurnost o EU perspektivi Velike Britanije i nacionalni izbori zakazani za svibanj iduće godine, navode investitore da dvaput razmisle prije ulaganja, čak i kad bi gospodarstvo raslo, kaže Rake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britnski poslovni lobiji podijeljeni su o osnovanosti održavanje referenduma o članstvu u EU.Prema istraživanju Instituta direktora (IoD), provedenom uoči britanskih izbora za europarlament, gotovo 30 posto od 1.400 anketiranih članova te udruge snažno podupire, a 24 posto podupire namjeru premijera Davida Camerona da ponudi biračima referendum o članstvu Britanije u EU. Neodlučnih je 6,4 posto, s Cameronom se ne slaže 22,4 posto, a potpuno se ne slaže 16,8 posto anketiranih.

Upitani kako bi glasovali na referendumu, 31 posto izjasnilo se za članstvo u EU u svim okolnostima, dok samo 5,6 posto kaže da bi svakako glasovalo za napuštanje Unije.

Samo 11 posto članova IoD-a suglasni su da EU trenutno predstavlja održiv društveno – ekonomski model, a IoD ističe da poslovna zajednica očekuje jasan plan ponovnog pregovaranja o uvjetima britanskog članstva te da ta rasprava treba biti u prvom planu, a ne tek pitanje: Britanija u ili izvan EU-a?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.