U Livnu je otkriven spomenik časnoj sestri milosrdnici Bogoljubi Jazvo za koju je utvrđeno da je tijekom Drugog svjetskog rata rata u dogovoru s blaženim kardinalom Alojzijem Stepincem spasila više od 300 Židova. U to vrijeme bila je na čelu Bolnice sestara milosrdnica na Vinogradskoj cesti u Zagrebu.
Ova iznimno obrazovana žena, rođena Livanjka, bila je upraviteljica bolnice od 1940. do 1945. godine, izvijestio je Livno Online. U bolnici je, u dogovoru sa zagrebačkim nadbiskupom Alojzijem Stepincem, skrivala stotine Židova kako bi ih spasila od nacističkog progona.
Njezino veliko djelo, javnosti dotad potpuno nepoznato, prije nekoliko godina otkrio je zagrebački poduzetnik židovskog podrijetla Marko Danon. On je na uvid dobio mnoge dokumente iz beogradskih i zagrebačkih arhiva.
Spomenik s. Bogoljubi otkriven u povodu 150. obljetnice dolaska sestara milosrdnica u Livno
U znak zahvalnosti Grad Livno joj je u gradskom parku podigao spomenik nazvan “Zdenac života”, koji se sastoji od kamenog postolja i brončane skulpture. Autor spomenika je mladi umjetnik iz Tomislavgrada Ante Braovac.
>Premijera Sedlarovog filma ‘Male velike sestre’ pobudila veliko zanimanje publike: Kako su Sestre milosrdnice spasile više od 300 Židova
Spomenik je otkriven u okviru obilježavanja 150. obljetnice dolaska i djelovanja časnih sestara milosrdnica u Livnu. One su u tome gradu ostavile veliki trag u radu s mladima i tamošnjoj zajednici.
Svečanosti je nazočio i američki veleposlanik u Bosni i Hercegovini Michael Murphy. On je rekao kako su, od otvaranja prve ženske škole u Bosni i Hercegovini 1858. godine do danas, časne sestre milosrdnice iskazale svoje zalaganje za obrazovanje i boljitak svih.
“Bila mi je čast pridružiti se sestrama milosrdnicama u proslavi 150 godina služenja narodu Bosne i Hercegovine. Od otvaranja prve ženske škole u Bosni i Hercegovini 1858. godine do danas, časne sestre milosrdnice iskazale su svoje zalaganje za obrazovanje i boljitak svih” poručio je Murphy.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.