Gusti smog koji je zarobio Peking zadržat će se još najmanje tri dana, a najveće onečišćenje zraka ikada zabilježeno u kineskoj prijestolnici stanovnici grada u utorak uvelike ignoriraju i ne odazivaju se pozivu gradskih vlasti da ograniče boravak na otvorenom.
Već u rano jutro je trg Tiananmen bio prepun ljudi, uključujući i mališane, koji su došli vidjeti ceremoniju podizanja zastave. Državni radio također javlja da brojni građani ne poštuju zabranu prometa automobilima s neparnim brojem, iako je na cestama ipak bilo malo manje vozila nego što je to uobičajeno.
Ministar okoliša Chen Jining, koji je oglasio “crvenu uzbunu” – najveći stupanj zagađenja zraka – povećao je broj timova za nadzor u Pekingu i okolnim gradovima poput Tianjina kako bi se uvjerio u kojoj se mjeri poštuju naputci izdani građanima. Naime, od utorka ujutro su na snazi iznimne mjere za dvadesetak milijuna stanovnika Pekinga, dok se u smogu guši cijeli sjever Kine.
Za sva vozila, osim električnih, stupila je na snagu odluka o vožnji par-nepar koja će vrijediti za privatne i za službene automobile te je zato u gradski promet uvedeno dvjesto dodatnih autobusa, “većinom električnih i hibridnih vozila”. Vanjska gradilišta su zatvorena, kamionima koji prevoze građevinski otpad zabranjeno je prometovanje, a tvornice koje najviše onečišćuju moraju prestati s radom. Peking je još prije tri dana pozvao škole da na tri dana prekinu sve aktivnosti na otvorenom.
Onečišćenje zraka, često u velikim kineskim gradovima, jedan je od najvećih razloga nezadovoljstva stanovnika.
Xinhua podsjeća da je Peking prošli tjedan došao na svjetske naslovnice upravo zbog opasnog zagađenja zraka od čak 678 mikrograma štetnih lebdećih čestica (PM2.5) po prostornom metru zraka. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je da količina tih čestica ne bi smjela biti veća od 25.
PM2.5 – čestice promjera manjeg od 2.5 mikrometra – prodiru u pluća i mogu izazvati srčani napad, moždani udar, karcinom pluća i astmu.
Greenpeace je pozdravio odluku gradskih vlasti o proglašavanju najvećeg stupnja zagađenja. Ljudi koji su stigli u svoje urede i ostala radna mjesta na društvene su mreže stavili svoje fotografije s plinskim maskama.
“Imam osjećaj da sam se našao usred rata kemijskim oružjem”, piše u jednom od brojnih komentara na Weibou, kineskoj inačici Facebooka.