Unicef: 670.000 sirijske djece ne može pohađati školu, najmanje 160 ubijenih

Između 1,3 i 1,6 milijuna djece u Siriji bilo je prisiljeno prekinuti školovanje zbog nesigurnosti koju uvjetuje sukob u regiji, 670.000 ih privremeno ne može pohađati školsku nastavu jer su pripadnici Islamske države naredili njihovo zatvaranje kako bi izmijenili nastavni sadržaj u skladu s islamskim zakonima, a u prošloj godini u napadima na školske ustanove živote je izgubilo oko 160 djece, a ozlijeđeno ih je 343, podaci su koje je u utorak objavio Unicef.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedica je to nametanja strogih islamskih zakona što ih primjenjuju pripadnici Islamske države koji su tijekom prošle godine zauzeli dijelove Sirije i Iraka. U studenome i prosincu u dijelovima istočne Sirije koje drže pod kontrolom zatvorili su sve škole, donijevši uredbu o prekidu dotadašnjeg obrazovnog programa te najavivši promjenu u nastavnim sadržajima koji će biti u skladu s islamskim zakonom.

“U razdoblju između siječnja i prosinca škole su napadnute najmanje 68 puta, pri čemu je smrtno stradalo najmanje 160 djece, a ozlijeđeno ih je 343”, rekao je na konferenciji za novinare u Ženevi glasnogovornik Unicefa Christophe Boulierac, dodavši i kako su brojke zasigurno veće jer je do pravih informacija iznimno teško doći.

Unicef je izrazio zabrinutost zbog stanja u određenim područjima pod djelomičnom ili potpunom kontrolom Islamske države, osobito u pokrajinama Raki, Deir al Zoru te u Alepu. Ondje su škole zatvorene, a učitelji moraju proći ‘preobuku’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unicef iznosi i podatak prema kojemu je sukob na razne načine pogodio više od osam milijuna djece, od kojih je 1,7 milijuna u izbjeglištvu.

Sukob koji je počeo u ožujku 2011. mirnim prosvjedima koje su vlasti ugušile, prerastao je u građanski rat u kojima se pobunjenici ne sukobljavaju samo s režimom već i džihadističkim grupama.

U četverogodišnjem sukobu ubijeno je više od 200.000 ljudi, od čega samo 76,000 u 2014., najkrvavijoj godini sukoba, izvješćuje sirijski Opservatorij za ljudska prava sa sjedištem u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.