UNMIK i SAD traže od Kosova povlačenje carina, Haradinajev savjetnik: “Prije će pasti vlada nego carine”

epa06002000 Ramush Haradinaj, parliamentary elections Prime Minister candidate and leader of the Alliance for Future of Kosova (AAK) attends the opening electoral rally in Pristina, Kosovo, 31 May 2017. Kosovo's early elections will be held on 11 June 2017. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Šef Misije UN na Kosovu (UNMIK) Zahir Tanin ocijenio je u utorak da su carinske pristojbe Kosova na robu iz Srbije i BiH “jasna povreda sporazuma CEFTA” te je poručio kosovskim vlastima da ih “povuku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pratim s ozbiljnom zabrinutošću nedavne događaje, koji su danas kulminirali deklariranim izjavama ostavki gradonačelnika četiri sjeverne općine”, na Kosovu, naveo je Tanin u priopćenju.

Vođe svih strana pozvao je da “pokažu veću suzdržanost i izbjegnu dalju provokaciju, koja može ugroziti izglede za normalizaciju odnosa ili potencijalno eskalirati tenzije”, navedeno je u priopćenju šefa UNMIK-a.

Vlada Srbije prijeti arbitražom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prištini je povlačenje spornih carinskih pristojbi sugerirala i američka administracija, a tu je poruku State Department objavio u priopćenju nakon susreta kosovskog predsjednika Hashima Thacija i američkog državnog tajnika Mikea Pompea u Washingtonu.

Vlada Srbije zaprijetila je u utorak navečer tužbom Stalnom arbitražnom sudu u Den Haagu (PCA) ako CEFTA u okviru svojih regulatornih tijela u roku od 90 dana ne riješi problem spornih taksi koje je Priština uvela za robu iz Srbije i BiH, a svoj zahtjev uputila je Misiji UN na Kosovu, koja je u ime kosovskih vlasti potpisnik sporazuma za teriotirij Kosova, te glavnom tajniku UN Antoniu Guteresu.

Srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić poručio je da carinske pristojbe neće biti ukinute bez snažnog međunarodnog pritiska na Prištinu pa Dačić očekuje brzu reakciju Odbora CEFTA-e na zahtjev srbijanske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirni prosvjedi Srba

U znak prosvjeda zbog jednostranih carinskih mjera Prištine, predsjednici četiriju općina većinski naseljenih Srbima na sjeveru Kosova podnijeli su danas ostavke i time praktički izišli iz sustavnog ustroja lokalne uprave na Kosovu.

Gradonačelnik Kosovske Mitrovice Goran Rakić priopćio je da poslije ostavki, “administracija lokalne samouprave prištinskog sustava na sjeveru više ne postoji”. “Na sve odluke Prištine međunarodna zajednica danas šuti… Administracija više ne postoji, ne zbog našeg hira, već zbog poteza kojima se onemogućava normalan život srpskom narodu na Kosovu i Metohiji“, rekao je Rakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbi su na Kosovu u utorka održali jednosatne mirne prosvjede upozoravajući da im je Priština, kršenjem međunarodnih sporazuma, ali i vlastitih pravnih akata, ugrozila temeljna ljudska, ekonomska, materijalna i socijalna prava. Najavili su nove prosvjede sve doukidanja spornih pristojba.

“Prije će pasti vlada nego carine”

Avni Arifi, savjetnik kosovskog premijera Ramusha Haradinaja, rekao je da će “prije pasti vlada” Kosova nego što će biti ukinute pristojbe na robu iz Srbije, objavili su prištinski mediji.

Predsjednik Skupštine Kosova Kadri Veseli ostavke četvorice sjevernokosovskih gradonačelnika ocijenio je “ishitrenim potezom” koji šteti građanima tih općina, ali i utječe na odnose između zajednica na Kosovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik oporbenog Demokratskog saveza Kosova (DPK) Isa Mustafa ocijenio je da su ostavke gradonačelnika i ‘rezolucija o prekidu komunikacije sa Prištinom’ jasan signal u kojem pravcu ide zemlja.

Kosovski dužnosnici “trebaju se brinuti o ustavnom poretku zemlje, dok ne bude prekasno“, rekao je Mustafa i poručio da se država “ne održava i ne vodi folklorom” te bi se zato “trebali sastati vlada i Skupština Kosova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.