Napad na kršćane u Eritreji: Vlada od uhićenih traži da se odreknu Krista

Foto: GettyImages

Eritrejska vlada uhitila je 150 kršćana u posljednja tri mjeseca, dok je od drugih kršćana pred sudom tražila da se “odreknu Krista”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kršćani su uhićeni isključivo zbog svoje vjere, a prvih sedamdeset uhićeno je 23. lipnja u Kerenu. Gotovo dva mjeseca kasnije, 18. kolovoza, još 80 osoba uhićeno je u Godayefu i odvedeno u obližnju policijsku postaju, donosi Vatican News.

Prisilan rad u tunelima

Sedamdeset zatvorenika uhićenih u lipnju nalaze se u zatvoru u Ashuferi. Izraz “zatvor” odnosi se na niz podzemnih tunela koje su zatvorenici prisiljeni produžiti kopanjem. Također su uhićeni svi članovi Vjerske misije Kristove Crkve, posljednje crkve koja je bila otvorena u gradu Kerenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što je 150 kršćana uhićeno zbog svoje vjere, drugi su pred sudom bili natjerani da se odreknu Krista. Tako je 16. kolovoza šest kršćanskih vladinih službenika izvedeno pred sud. Nakon što su su to odbili odreći se Krista pušteni su na slobodu i iščekuju presudu.

U međuvremenu je 21 katolička bolnica zatvorena. Svaka je nudila besplatnu zdravstvenu zaštitu za 170 tisuća ljudi godišnje. To je posljedica izglasanog zakona iz 1995. godine koji kaže da samo vlada može pružiti socijalnu pomoć i stoga upravljati zdravstvenim ustanovama. No čini se da vlada nije u mogućnosti to učiniti jer kontinuirano odgađaju obećane demokratske reforme. Do tada je sve veći broj bolesnih i umirućih jer nemaju odgovarajuću zdravstvenu skrb ili si to ne mogu priuštiti.

Eritreja pripada siromašnijim afričkim državama. Prema podacima američkog ministarstva vanjskih poslova iz 2010. 50% stanovništva je islamske vjeroispovjesti. Kršćani čine 48% populacije dok se ostalih 2 posto ne izjašnjava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.