Više od 25.000 stranaca se pridružilo džihadistima

Više od 25.000 stranaca iz stotinjak zemalja pridružilo se džihadističkim skupinama, među kojima su organizacija Islamska država (IS) i al Qaedi, uglavnom u Siriji, Iraku i sve češće u Libiji, prema UN-ovom izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tom izvješću skupine stručnjaka, više od 25.000 stranih boraca iz stotinjak zemalja otišlo je u oružane sukobe.

U izvješću se naglašava do sada najveći zabilježeni priljev, uglavnom u smjeru Sirije, Iraka i Libije.

Radi se o lošoj vijesti za Ujedinjene narode koji se trude smanjiti pridruživanje stranih ektremista, a izvješće ističe da se radi o hitnom problemu za svjetsku sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće sigurnosti je u rujnu prošle godine usvojilo rezoluciju kojom poziva vlade da teškim zločinom smatraju odlazak njihovih državljana u borbe.

Prema tom izvješću, broj stranih boraca u svijetu se povećao za 71 posto između sredine 2014. i ožujka 2015. uz veliko sudjelovanje zabilježeno u europskim i azijskim zemljama.

Veliki broj stranih boraca kreću iz Tunisa, Maroka, Francuske i Rusije, ali u izvješću se spominju i džihadisti s Maldiva, Finske, Trinidad i Tobago kao i zemlje subsaharske Afrike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sirija i Irak su postali prave škole obuke za džihadiste, kao što je to bio Afganistan tijekom 1990-ih godina, prema tom izvješću.

Stručnjaci se zalažu za pokretanje učinkovitih politika borbe protiv ekstremizma okrenutih mladima.

Vijeće sigurnosti treba razmotriti ulogu mladih u borbi protiv ekstremizma tijekom rasprave predviđene za 23. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.