Vrhovni sud Australije preispituje službenu politiku prema azilantima

epa04960784 Migrants covered in termal blankets observe the sea after arriving in an overloaded rubber dinghy to the coast near Skala Sikaminias, Lesbos island, Greece, 02 October 2015. An estimated 100,000 refugees and migrants arrived on the Greek islands during August, according to the Hellenic Coast Guard. EPA/FILIP SINGER

Australski vrhovni sud u srijedu počinje razmatrati je li australska politika slanja tražitelja azila na maleni južnopacifički otok Nauru na dugotrajni boravak u pritvoru u skladu s ustavom te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saslušanja pred najvišim australskim sudom trajat će dva dana i preispitat će ima li Australija pravo sudjelovati u zatočenju tražitelja azila izvan granica svoje zemlje što je okosnica njezina imigrantske politike već pet godina.

Australske vlasti onemogućavaju tražitelje azila da se dokopaju te zemlje i njihove brodove vraćaju u Indoneziju, iz koje najčešće dolaze, a one koje ne mogu vratiti u zemlju iz koje su stigli odvoze u logore na siromašnijim pacifičkim otočnim državama Papui Novoj Gvineji i Nauru.

Teški uvjeti u tim logorima, uključujući sustavno zlostavljanje djece, snažno kritiziraju Ujedinjeni narodi i međunarodne humanitarne udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.