Vijeće europskih biskupskih konferencija upozorilo je na “prikriveni” progon kršćana u Europi, što je posljednje u nizu upozorenja na ugroženost kršćana u zapadnom svijetu.
Upozorenje europskih biskupa uslijedilo je dva tjedna nakon objave izvješća o nesnošljivosti i diskriminaciji nad kršćanima u Europi i dva mjeseca nakon predstavljanja izvješća o netrpeljivosti prema katolicima u Hrvatskoj.
Udruga U ime obitelji predstavila je 27. rujna u Hrvatskom saboru “Izvješće o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj”, koje sadrži niz informacija i primjera o napadima iz mržnje, diskriminaciji i blaćenju katolika i Katoličke Crkve na raznim područjima u našem društvu te devastiranja i oskvrnuća katoličkih crkava i objekata u vlasništvu Katoličke Crkve u Hrvatskoj.
Najveća vjerska zajednica u Hrvatskoj, katolička izložena sustavnim napadima
Izvješće za 2021/22. potvrđuje da je najveća vjerska zajednica u Hrvatskoj, katolička, izložena sustavnim napadima iz netrpeljivosti i mržnje, blaćenju i diskriminaciji kakvi se u svjetskim okvirima mogu zabilježiti samo za manjinske vjerske zajednice.
>Izvješće UiO: Pogledajte kako se sve krše prava katolika u Hrvatskoj
Brojni dokazi u Izvješću pokazuju da su hrvatski građani koji se izjašnjavaju katolicima izloženi sustavnom vrijeđanju, omalovažavanju te širenju neistina o Crkvi kojoj pripadaju – a da pritom institucije odgovorne za zaštitu ljudskih prava takve pojave niti dokumentiraju niti na njih reagiraju na odgovarajući način.
Izvješće dokumentira primjere institucionalnog nasilja nad vjernicama koje primjerice u Zagrebu i Sisku provode gradonačelnici i stranke na vlasti: diskriminaciju liječnika, roditelja, političara i udruga zbog vjerske pripadnosti.
Izvješće pokazuje kako se malom broju nereprezentativnih teologa u glavnostrujaškim medijima daje nerazmjerno velik prostor za napade na nauk Crkve, biskupe i svećenike – oponašajući totalitarni model koji je u Njemačkoj Demokratskoj Republici (DDR) opisala njemačka povjesničarka Birgit Mitzscherlich.
Izvješće nadalje pokazuje kako je Državni zavod za statistiku u cijeli svijet poslao netočan izvještaj o broju građana koji se u RH izjašnjavaju katolicima. Izvješće također dokumentira fenomen koji znanstvenici nazivaju Scapegoating, odnosno traženje žrtvenoga jarca.
Izvješće o diskriminaciji kršćana slično onome u Hrvatskoj
Predstavljeno izvješće o diskriminaciji katolika u Hrvatskoj sadržajno se u velikoj mjeri podudara s izvješćem Opservatorija nesnošljivosti i diskriminacije nad kršćanima u Europi (OIDAC), objavljenim 16. studenoga. S tom razlikom da je u Hrvatskoj riječ o diskriminaciji katolika, a u izvješću OIDAC-a o diskriminaciji kršćana općenito.
Prema izvješću OIDAC-a, kršćani su nakon židova vjerska skupina najizloženija nasilju u Europi.
>Progon kršćana u Europi porastao za gotovo 50 posto
OIDAC je organizacija koja prati slučajeve nesnošljivosti i diskriminacije nad kršćanima u Europi, informira o njima javnost i nadležne institucije, a sjedište joj je u Beču.
U novom izvješću je dokumentirano 729 slučajeva zločina iz mržnje protiv kršćana u 34 europske zemlje. Broj slučajeva takvog nasilja raste; prošle godine zabilježeno je 748 slučajeva u 30 europskih zemalja.
Izvješće OIDAC-a ističe dva posebna trenda. Jedan je porast broja podmetnutih požara, koji je sa 60 u 2021. porastao na 105 u 2022. godini. Drugi trend pokazuje porast broja napada koji su počinili radikalizirani pripadnici ideoloških, političkih ili vjerskih skupina koje slijede protukršćanski narativ.
Uz ekstremističku motivaciju, jača protucrkveno raspoloženje
Izvršna direktorica OIDAC-a za Europu Anja Hoffmann ističe da je porast slučajeva protukršćanskog nasilja, posebice djela vandalizma, povezan s jačanjem ekstremističke motivacije i odgovarajućim protucrkvenim raspoloženjem u društvu.
Predstavnica OESS-a Regina Polak, nadležna za borbu protiv rasizma, ksenofobije i diskriminacije, u povodu objavljivanja izvješća izrazila je zabrinutost zbog sve većeg broja slučajeva nesnošljivosti i diskriminacije nad kršćanima i pripadnika drugih vjeroispovijesti.
“Sve veći broj protukršćanskih zločina iz mržnje u Europi o kojima je izvijestio OIDAC duboko je zabrinjavajući. Vrlo je potrebno podići svijest vladajućih struktura kao i društvenu svijest o tome problemu i odlučno poduzeti političke mjere za njegovo rješavanje i borbu protiv njega”, rekla je Polak.
U izvješću OIDAC-a analiziraju se različiti oblici diskriminacije kršćana. Tijekom prošle godine, nekoliko kršćana ostalo je bez posla, suočilo se sa suspenzijom ili kaznenim sudskim postupcima zbog nenasilnog izražavanja vjerskih stajališta u javnosti.
>Šola: Europi nije najveći neprijatelj Putin, zapravo nitko, već ona sama
Kršćani koji se pridržavaju tradicionalnih učenja svojih crkava bili su meta ili čak kazneno gonjeni zbog navodnog “govora mržnje”. Među slučajevima su otkazi dvama učiteljima i jednom anglikanskom vjeroučitelju u Velikoj Britaniji.
Ušutkavanje kršćanskih glasova potkopava pluralnost društva
“Kriminalizacija izražavanja tradicionalnih vjerskih učenja – koja ne potiču nasilje ili mržnju – kao ‘govor mržnje’ opasna je na različitim razinama: Stigmatizira legitimna uvjerenja vezana uz savjest i istodobno slabi ozbiljnost stvarnog poticanja na mržnju“, naglasila je Anja Hoffmann.
“Nadalje, ušutkavanje kršćanskih glasova u javnosti potkopava pluralnost demokratskih zapadnih društava i u biti onemogućuje slobodan diskurs”, dodala je.
Osim toga, zabilježena su zakonska ograničenja slobode vjeroispovijesti i okupljanja putem takozvanih zakona o “tampon-zonama”, posebice u Velikoj Britaniji, koji kriminaliziraju molitvu i vjerske skupove u blizini klinika u kojima se čini pobačaj.
Posebno je odjeknulo uhićenje Isabel Vaughan-Spruce, koju je policija ispitivala dok je šutke stajala u jednoj od “tampon-zona” i pitala ju “moli li se u mislima”.
Nadalje, događa se kršenje roditeljskih prava na obrazovanje djece u skladu s vjerskim uvjerenjima i ograničenja slobode savjesti uklanjanjem priziva savjesti iz postojećih odredaba zdravstvenih zakona, koje medicinsko osoblje koje odbija sudjelovati u određenim postupcima iz razloga savjesti stavlja u ranjiv položaj, piše u OIDAC-ovom godišnjem izvješću.
Kršćani u cijelome svijetu sve izloženiji neprijateljstvu i napadima
Izvješća U ime obitelji i OIDAC-a ukazuju na trend netrpeljivosti prema kršćanima koji posljednjih godina jača u cijeloj Europi i uklapa se u svjetska kretanja u kojima se bilježi sve teži položaj kršćana i njihovu izloženost netrpeljivosti i diskriminaciji.
Prema podatcima austrijske crkvene zaklade Pro Oriente, više od 360 milijuna kršćana po cijelome svijetu danas je izloženo progonu i diskriminaciji.
Austrijska zaklada upozorava kako je riječ o skandaloznim brojkama, a posebice skandaloznim smatra činjenicu da progon kršćana ne uznemirava svijet.
>EP o progonu manjina: Kršćani su najprogonjenija skupina
“Očito se većina ljudi, uključujući i politički odgovorne, pomirila s tim skandalom ili je naprosto rezignirana”, kritizirao je voditelj sekcije Pro Oriente u Linzu, bivši zemaljski poglavar Gornje Austrije Josef Pühringer.
Izrazio je uvjerenje kako kršćanske zajednice zajedno mogu skrenuti pozornost na to u društvu. “Tko je, ako ne mi, pozvan ne okretati glavu nego javno upozoriti na taj skandal! Ne smije nam biti svejedno kad se po cijelome svijetu progoni kršćane zbog njihove vjere, kao uostalom i pripadnike drugih vjeroispovijesti! Mora se pojaviti zajednički ekumenski krik, koji će uzdrmati i razbuditi politiku i medije kako bi reagirali na taj skandal!”, poručio je Pühringer u priopćenju.
Papinska zaklada “Crkva u nevolji” na Čistu srijedu 22. veljače predstavila je u Münchenu izvješće koje pokazuje kako se posljednjih godina pojačao progon kršćana u cijelome svijetu.
Ondje gdje su dosad bili progonjeni, kršćani su u pravilu sad još progonjeniji
Izvješće pod nazivom „Progonjeni i zaboravljeni?“ bilježi zbivanja u 22 zemlje u razdoblju od 2020. do 2022. godine, pri čemu džihadizam i nacionalizam prednjače kao glavni motivi pojačanog progona kršćana u brojnim zemljama diljem svijeta.
Prema izvješću, u 75 posto promatranih zemalja pojačan je progon kršćana u navedenom razdoblju.
Džihadizam se sve više širi u Africi posebice u području Sahela. U Aziji pak autoritarni režimi pogoduju zaoštravanju odnosa prema kršćanima. Sjeverna Koreja prednjači među državama u kojima se progoni kršćane, ali i u Kini su kršćani sve jače podvrgnuti nadzoru vlasti.
Posebnu zabrinutost izaziva jačanje etno-vjerskog nacionalizma u Aziji, primjerice u Indiji i Šri Lanki, gdje hinduističke i budističke nacionalističke skupine imaju veliki utjecaj.
Istodobno, „Crkva u nevolji“ bilježi nastavak iseljavanja brojnih pripadnika kršćanskih zajednica, pri čemu su glavni razlozi socijalne neprilike i posljedice rata u Siriji.
Kad je riječ o Siriji, ondje je broj kršćana smanjen s deset posto udjela u ukupnom pučanstvu prije rata na današnjih manje od dva posto.
U Iraku se broj kršćana prepolovio od 2014., „iako je zabilježen mali napredak u priznavanju prava kršćanske manjine“, piše u izvješću.
Ravnatelj „Crkve u nevolji“ za Njemačku Florian Ripka rekao je kako prikupljeni primjeri dokazuju da se progon kršćana događa svakodnevno i da je u pojedinim područjima pojačan.
Kršćani stradaju i ondje gdje su većina, kao i ondje gdje imaju važnu društvenu ulogu
Otvoreni progon kršćana nije ograničen samo na zemlje u kojima su oni manjina. Primjer Nikaragve, u kojoj režim proteklih mjeseci redom zatvara crkvene ustanove, zabranjuje vjerske obrede a svećenike i biskupe šalje u zatvor ili izgnanstvo, pokazuje da prava katolika mogu biti teško ugrožena i u zemlji u kojoj su većina.
Istodobno, rat između Izraela i Palestinaca iznio je na vidjelo prilike u kojima živi vrlo mala kršćanska zajednica u Gazi.
>Kršćani u Gazi: ‘Polagana smrt’ zanemarive manjine od ogromnog socijalnog značaja
U Pojasu Gaze, među dva milijuna stanovnika, prije dvadesetak godina živjelo je oko 3.500 kršćana, a sada ih je oko tisuću. Od toga broja, prije dvije godine bilo je točno 133 katolika.
Ta zanemariva manjina vodila je tri katoličke škole s oko 1.800 učenika, što ukazuje na ogromnu žilavost kršćana, u ovom slučaju katolika i na njihovu spremnost na žrtvu za opće dobro.
Poznati su slučajevi redovnica koje vode bolnice u Gazi i koje su unatoč nemogućim uvjetima i životnoj ugroženosti odbile napustiti svoje pacijente i otići na sigurno.
Kršćani nisu u sjajnoj poziciji ni u Izraelu. Posljednjih godina povećao se broj slučajeva javnih napada na kršćane i njihove institucije, uključujući i izrugivanje i javno pljuvanje kojemu ih izvrgavaju predstavnici radikalnih židovskih skupina.
Europa se od kršćanske pretvara u protukršćansku
Progon kršćana u svijetu fenomen je koji, kad je riječ o novijoj povijesti, obilježava prilike u mnogim dijelovima svijeta. Međutim, u Europi je to nova pojava, ako se izuzme desetljeća komunističke vladavine u dijelu kontinenta. Sad se fenomen diskriminacije kršćana proširio na cijelu Europu.
No upravo najnovije pojave diskriminacije kršćana u Europi, što je vidljivo na primjeru Hrvatske, ukazuju na poznatu komunističku matricu odnosa prema kršćanima i prema samoj Crkvi kao instituciji.
Kako se navodi u izvješću što ga je pripremila udruga U ime obitelji, Crkvu se u javnosti sustavno proglašava odgovornom ili suodgovornom za cijeli niz društvenih problema.
Crkva se tako u medijskom procesu u nedostatku pravih krivaca, stereotipno i neargumentirano proglašavala odgovornom za korupciju i bogaćenje, za gospodarsku situaciju te demografski pad. Najobimnija kampanja traženja žrtvenog jarca protiv Crkve vođena je u kontekstu pandemije COVID-19, kada se Crkvu i vjernike neprestano u javnom prostoru prozivalo zbog posebnih protupandemijskih mjera koje je za vjerske institucije propisivala Vlada RH.
Pravo na slobodu vjeroispovijesti kao osnovno ljudsko pravo
Dio radikalno lijevih političara, aktivista i medija pritom je poistovjećivao pravo na slobodu vjeroispovijesti i iz njega proizlazeće pravo na javno vršenje bogoslužja s režimom rada ugostiteljskih objekata.
U Izvješću o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2021. i 2022. godini popisani su Udruzi dostupni pisani, verbalni i fizički napadi bilo na vjernike bilo na Katoličku Crkvu kao instituciju, kao i slučajevi devastacije i oskvrnuća katoličkih crkva i objekata u vlasništvu Katoličke Crkve u Hrvatskoj.
>Izvješće o napadima na Katoličku Crkvu i vjernike: ‘Da je riječ o nekoj manjinskoj ili drugoj skupini cijela Hrvatska bi vrištala’
Katolička zajednica je najbrojnija i najnapadanija vjerska zajednica u Hrvatskoj, izložena je kontinuiranim hajkama i sustavnom blaćenju. Na ovaj način krše se i ljudska prava te pravo čovjeka na slobodno ispovijedanje svoje vjere. ”Pravo na slobodu vjeroispovijesti je osnovno ljudsko pravo”, rekla je dr. Željka Markić ispred udruge U ime obitelji.
Kakve su mogućnosti kršćana?
Diskriminacija kršćana u Europi ide u korak sa slabljenjem njihova utjecaja na institucionalnoj razini. Predsjednik Europske pučke stranke (EPP), Nijemac Manfred Weber u tom smislu zamjera kršćanima svojevrsnu pasivnost i smatra da bi mogli bolje iskoristiti svoju brojnost i strukturnu povezanost. Weber je nedavno poželio “snažniju” prisutnost kršćana i same Crkve u Bruxellesu.
„Laicizam ne smije postati nova državna religija u Europi”, rekao je, dodavši kako je “vjeri mjesto u središtu društva i ne smije biti potisnuta u privatni život”.
>Šef europskih pučana pozvao Katolike na akciju i poručio: Vjeri je mjesto u središtu društva
Weber je posebice pozvao Katoličku Crkvu da iskoristi referendumski instrument Europske građanske inicijative. Za uspjeh takve inicijative potrebno je skupiti milijun potpisa u deset članica Europske unije. „Koja je druga institucija u stanju to učiniti potezom prsta tijekom jednog vikenda?“, upitao je Weber.
Podsjetio je da je kršćanstvo u središtu identiteta Europljana, a demokraciju, pravnu državu, slobodu vjeroispovijesti, socijalno tržišno gospodarstvo kao i ukidanje smrtne kazne nije moguće zamisliti bez kršćanske predodžbe o čovjeku. Weber smatra da postoji povod za “samouvjereni pogled na naš kontinent koji nosi pečat kršćanstva”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa