Predsjednik Europske pučke stranke (European People’s Party – EPP), Nijemac Manfred Weber želi „snažniju“ prisutnost kršćana i Crkve u Bruxellesu, izvijestila je njemačka katolička novinska agencija KNA a prenosi IKA.
„Laicizam ne smije postati nova državna religija u Europi“, rekao je Weber u ponedjeljak na prijamu za medije Regensburške biskupije. „Vjeri je mjesto u središtu društva i ne smije biti potisnuta u privatni život“, naglasio je.
Crkva posjeduje mehanizam utjecaja koji nitko drugi nema
Weber je posebice pozvao Katoličku Crkvu da iskoristi referendumski instrument Europske građanske inicijative. Za uspjeh takve inicijative potrebno je skupiti milijun potpisa u deset članica Europske unije. „Koja je druga institucija u stanju to učiniti potezom prsta tijekom jednog vikenda?“, pitao je Weber.
>Pojednostavljuje se pokretanje Europske građanske inicijative
Kršćanstvo je u središtu identiteta Europljana, rekao je Weber, član bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU). Demokracija, pravna država, sloboda vjeroispovijesti, socijalno tržišno gospodarstvo kao i ukidanje smrtne kazne vrijednosti su koje nije moguće zamisliti bez kršćanske predodžbe o čovjeku, podsjetio je. Weber smatra da postoji povod za „samouvjereni pogled na naš kontinent koji nosi pečat kršćanstva“.
Weber upozorio na aktualne političke izazove
Predsjednik EPP-a pozvao je na bavljenje aktualnim izazovima u migracijskoj i obrambenoj politici kao i u odnosima Europske unije s Kinom.
Pritom je podsjetio na osnivače Europske unije, koji su primjerice njemačko-francuskom pomirbom pokazali hrabrost, budući je takvo držanje bilo „nepopularno“ posebice u Francuskoj nakon tri rata što ih je započela Njemačka. Weber je naglasio kako danas ponekad osjeća nedostatak hrabrosti za takve odluke utemeljene na vrijednostima.
>Kakav će biti odnos snaga u Europi? – Weber optužuje socijaldemokrate za licemjerje
Istodobno je pokazao optimizam s obzirom na izglede da Europska unija do kraja godine postigne dogovor o zajedničkoj politici glede azila i izbjeglica. Time bi se zatvorila „otvorena rana od 2015. godine”, naglasio je.
„Tada bi država odlučivala tko dolazi, a ne bande krijumčara ljudima“, ustvrdio je Weber.
Tekst se nastavlja ispod oglasa