Vučić: vlada Srbije obilježit će 9. siječnja i godišnjicu Jasenovca

Vlada Srbije nazočit će obilježavanju Dana Republike Srpske (RS) 9. siječnja i 75. godišnjice formiranja ustaškog logora Jasenovac, rekao je u utorak u Beogradu srbijanski premijer Alesandar Vučić nakon razgovora s premijerom RS-a Miloradom Dodikom koji ne odustaje od 9. siječnja unatoč odluci Ustavnog suda BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasenovac je “logor u kojem je najveći broj pripadnika našeg naroda stradao kroz povijest, to naš narod mora znati i razumjeti i da uvijek, gledajući u budućnost, zna šta nam se dogodilo u prošlosti, kao i da to otrgnemo od zaborava, šutnje, povijesnih falsifikata i neistina”, izjavio je Vučić nakon sastanka s Dodikom.

Vučić i Dodik razgovarali su i o referendumu koji bi Dodik želio održati u RS, a čime bi doveo u pitanje odluke Ustavnog suda BiH, koje su konačne i obvezujuće za sve.

Dodik ne odustaje od proslave 9. siječnja, unatoč tomu što je Ustavni sud BiH ocijenio taj praznik neustavnim i odredio da mora izabrati novi datum prihvatljiv za sve narode koji žive u RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RS “nema nijednog razloga ni želju da destabilizira Bosnu i Hercegovinu”, ali je njezin cilj očuvanje RS u kontekstu Dayjtonskog sporazuma, ustvrdio je Dodik u Beogradu nakon razgovora s Vučićem.

Zadatak je Srbije ispunjavati svoju ulogu sukladno Daytonskom sporazumu i “Srbija će je na taj način i obavljati, uvijek se trudeći da sačuva regionalni mir i stabilnost”, poručio je Vučić koji je Srbiju nazvao “ključnom zemljom regije”.
Vlasti RS-a “podržavaju i razumiju politiku Beograda koja je usmjerena da ojača regionalni mir i stabilnost”, a i RS želi biti “dio napora za osiguranje regionalne stabilnosti”, rekao je Vučić.

Vrijeme je za istinu o logoru Jasenovac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo da se ‘Poimenični popis žrtava KCL Jasenovac 1941.-1945.’ još uvijek, 70 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata, nadopunjuje i mijenja te smo svjedoci kako unatoč tome što se za održavanje Spomen-područja Jasenovac i za obilježavanje žrtava godišnje izdvaja pola milijuna kuna izravno iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, ne može se doći do poimeničnog popisa žrtava KCL Jasenovac 1941.-1945. koji bi bio potpun, pouzdan, vjerodostojnog ili barem samodosljedan.

Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac istražuje povijesne činjenice o logorima u Jasenovcu. Preuveličavanjem broja stradalih u logorima do 1945. stvarala se izrazito negativna slika o NDH i cijelom hrvatskom narodu. Parlament Republike Srpske tvrdi da je sedamsto tisuća ubijenih Srba u logoru Jasenovac.

Igor Vukić iz Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac, na takve tvrdnje odgovara: “logor je postojao oko 1330 dana, što bi značilo da je svakoga dana trebalo likvidirati oko 520 žrtava. Drugo, ne postoje posmrtni ostaci žrtava. Oko logora su šezdesetih godina prošlog stoljeća rađena opsežna istraživanja i pronađeno je oko 400 posmrtnih ostataka.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrežni popis Spomen-područja Jasenovac i dalje je pun nepravilnosti te tako pridonosi zlonamjernim manipulacijama i stvaranju mitova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.