Zamjenik ravnatelja CIA-e u Sarajevu na razgovorima o migrantskoj krizi i sigurnosti

Foto: fah

Zamjenik ravnatelja američke Središnje obavještajne agencije (CIA) Vaughn Bishop sastao se u petak u Sarajevu s ravnateljem Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Osmanom Mehmedagićem te potom s ministrom sigurnosti Draganom Mektićem i čelnicima policijskih agencija, s kojima je razgovarao o migrantskoj krizi i pitanjima sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ravnatelja CIA-e u nenejavljenom posjetu Sarajevu

Sastanak Bishopa i Mehmedagića održan je iza zatvorenih vrata uz velike mjere sigurnosti pa je novinarima bio onemogućen svaki pokušaj prilaza zgradi u kojoj je sjedište OSA-e u Sarajevu, no državni ministar sigurnosti Mektić i ministar unutarnjih poslova “Republike Srpske” Dragan Lukač su potvrdili kako su s drugim čovjekom CIA-e razgovarali o migrantskoj krizi i stanju sigurnosti u BiH.

“Ono što mogu kazati je da se u idućem razdoblju može očekivati pojačana suradnja svih policijskih i sigurnosnih agencija u BiH”, kazao je Mektić novinarima koji su od njega tražili komentar susreta s Bishopom. Istaknuo je kako je američka strana ponudila svaku vrstu pomoći koju BiH zatreba na tom planu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako je zamjeniku ravnatelja CIA-a posebice ukazao na problem korupcije, ali i na nužnost odlučnije borbe protiv organiziranog kriminala.

Ministar policije RS Lukač izjavio je kako je na dnevnom redu bilo i pitanje sigurnosnih izazova vezanih za borbu protiv terorizma, ali je ustvrdio kako nisu raspravljali o planovima vlasti Republike Srpske da uvedu pričuvni sastav policije, što je izazvalo osude u Federaciji BiH.

“Razgovarali smo o sigurnosnim izazovima u BiH, migrantskoj krizi te povratnicima sa stranih ratišta”, kazao je Lukač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz američko posredovanje ranije ovog mjeseca u BiH je izručen državljanin te zemlje Ibro Čufurović, koji je zarobljen u Siriji kao pripadnik islamističkih paravojnih postrojbi, a postoje naznake kako bi još neki državljani BiH, koji su također zarobljeni, na isti način trebali biti vraćeni u zemlju podrijetla i procesuirani pred bosanskohercegovačkim pravosuđem.

Zahtjev vlastima BiH da preuzmu svoje državljane, koji su se u redovima islamističkih terorista borili u Siriji i Iraku, stigao je prije nekog vremena od američkog državnog tajnika Mikea Pompea, nekadašnjeg ravnatelja CIA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.