Zamke surogatstva: Gay par ne dozvoljava biološkoj majci da viđa dijete, ona ih pobijedila na sudu

dijete
Izvor: iStock by Getty images

Žena u Velikoj Britaniji rodila je, kao surogat, istospolnom paru dijete. Prema dogovoru, ona je dijete trebala nastaviti viđati nakon rođenja, no oni su joj to zabranili. Slučaj je završio na sudu, a sutkinja je presudila u njenu korist. No, ovo je još samo jedan slučaj koji na vidjelo stavlja probleme surogatstva i djece koju odgajaju istospolni partneri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žena je dobila slučaj nakon što ju je gay par, kojemu je kao surogat rodila dijete, pokušao spriječiti da viđa svoje biološko dijete. Htjeli su je potpuno izbrisati iz svog života. Dvojica muškaraca su tvrdila da bi se dječačić zbunio kad bi vidio majku jer je s njima živio u ‘obitelji bez majke’ i odrastao je u LGBT zajednici.

>Žena koju je rodila surogat majka, u Saboru iznijela svoju potresnu ispovijest

Par joj je rekao da ‘nema mjesta’ za nju ‘samo zato što [dijete] ima ‘istospolne roditelje’ – iako je začet pomoću njezine jajne stanice i nošen u njezinoj utrobi. Također su je nazvali homofobičnom jer je inzistirala na tome da ju je dječak poznaje kao svoju majku.

Rekli su da bi mu redoviti kontakt s njom ostavio dojam da to što ima ‘istospolne roditelje’ čini njegovu obitelj nepotpunom. Jednom su joj prilikom muškarci čak prijetili da će pozvati policiju kad se ona pojavila u njihovoj kući kako bi vidjela svog sina u unaprijed dogovorenom posjetu, prenosi Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Primjer Ivone i Noah Kraljević i njihovih prijateljica: Kako transrodni/homoseksualni parovi ‘posvajaju’ djecu?

Jedan dječji psiholog koji je svjedočio u slučaju rekao je da su muškarci pokušavali ‘izbrisati majku’ iz svoje obitelji. Rekao je da to ne odražava stvarnost i da nije u najboljem interesu malog dječaka koji je u središtu pravne bitke.

Potpisali su za redoviti kontakt žene i djeteta

Dijete, koje je u sudskom postupku nazvano ‘Z’, rođeno je u rujnu 2020. Njegova “dva oca”, istospolni par u dobi od 36 i 43 godine, bili su prijatelji sestre surogat majke i očajnički su željeli dijete pa je ona pristala pomoći.

Nakon što prijenos jajne stanice donora nije uspio, odlučili su pokušati s jajnom stanicom koja pripada surogatu, koja se u pravnim postupcima naziva ‘G’. Muškarci, u postupku nazvani ‘X’ i ‘Y’, složili su se da će ona imati kontakt s djetetom nakon što se rodi, ali njihov se odnos pogoršao tijekom njezine trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istospolni par je nakon toga tvrdio da su se uplašili da će im ona odbiti predati dijete nakon rođenja. Ipak jest, iako je 36-godišnjakinja priznala da se plaši da će biti potpuno izbačena iz djetetova života.

>Europski parlament uvrstio surogatstvo u zločin trgovine ljudima

Nakon rođenja potpisala je roditeljski nalog kojim se odgovornost za dijete predaje muškarcima zajedno s drugim nalogom koji joj osigurava redoviti kontakt s djetetom. No homoseksualni par je prekršio taj dogovor – što je dovelo do svađe na kućnom pragu koja ih je potaknula da prijete da će nazvati policiju ako ona ne ode. Muškarci su potom pokrenuli niz pravnih slučajeva protiv nje.

>U mraku surogatstva: Kako je petero pedofila kupilo djecu?

Žena dobila na sudu

U prvom slučaju takve vrste, sud je morao razmotriti treba li izdati nalog za posvojenje muškarcima, čime bi se poništile veze između djeteta i surogata. Iako je istospolni par imao podršku lokalne vlasti, britanski su sudovi presudili u korist surogata. Sud je odlučio da neće izdati nalog za posvojenje, što znači da surogat zadržava zakonsko roditeljstvo i roditeljsku odgovornost za dijete. Sutkinja Theis naredila je da će dijete nastaviti živjeti s namjeravanim roditeljima prema nalogu i izdala nalog ‘provodi vrijeme s’ u korist majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Olivia Maurel: Surogatstvo je trgovina djecom, moramo ga zabraniti!

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.