Zašto hrvatski veleposlanik Hidajet Biščević ne osudi gostovanje ratnog zločinca Šljivančanina na srpskoj TV?

ratni zločinac
Foto: afa.at, snimka zaslona, fotomontaža: Narod.hr

“Žalosno je što sa hrvatske strane nije upućena nikakva prosvjedna nota zbog gospodina Šljivančanina, a svi znamo što je radio tijekom 1991. godine u gradu Vukovaru. Osuđeni ratni zločinac” – rekao je Franjo Šoljić, branitelj Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja ne znam što radi taj veleposlanik, kako ministarstvo vanjskih poslova ne reagira na to.  To meni nije jasno. Ipak, oni imaju svoju obvezu, zakon po kojem se moraju ponašati i štititi interese hrvatske države”  – pita Danijel Rehak iz Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.

Vukovarski krvnik Šljivančanin na televiziji spominjao Hrvatsku u kontekstu nacizma, pa se pitao: Što će hrvatski vojnik u Ukrajini?

Ratni zločinac kao komentator rata u Ukrajini

Šoljić i Rehak komentirali su skandaloznu uredničku politiku jedne srpske televizije koja ima dopuštenje za emitiranje na nacionalnoj frekvenciji, a koja redovito kao komentatora rata u Ukrajini zove Veselina Šljivančanina, osuđenog za ratne zločine u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šljivančanin tako u televizijskom prijenosu ima priliku ponavljati svoje velikosrpske teze pred širokom publikom. On tvrdi da ruski ratni zločini u Ukrajini ne postoje, izmislio ih je Zapad. Tvrdi da su na isti način izmišljeni i srpski zločini u Domovinskom ratu.

Dnevnik.hr pitao je Gordana Grlića Radmana, ministra vanjskih poslova zašto veleposlanik Republike Hrvatske Hidajet Biščević ništa ne poduzima, ali ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izbjegava odgovor. U zamjenu nudi općenitu osudu.

> Bulj: Plenkovićev veleposlanik u Beogradu maltretira političkog predstavnika Hrvata Žigmanova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Skandalozan intervju veleposlanika Biščevića: Domovinski rat nazvao ‘građanskim’

Što o svemu misli Milorad Pupovac

“Nakon pada Vukovara, počinjeni su brojni zločini i svi oni koji govore u Srbiji ovako iskrivljuju povijest, upravo su Srbi počinili zločine na hrvatskom teritoriju, a neki su i osuđeni za ratne zločine”, rekao je Grlić Radman.

Na upit predstavnicima Srba u Hrvatskoj kako doživljavaju ovakve ispade Šljivančanina, odnosno izostanak reakcije u Srbiji, kažu da ga je najbolje ignorirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“One koji, bez obzira gdje to bilo, ne uviđaju opasnost toga rata po naš prostor, a mogu i žele dolijevati ulje na vatru, te ljude ne bi trebalo pripuštati u javni prostor”, smatra Milorad Pupovac.

Milanović bez komentara

Predsjednik Republike Zoran Milanović, koji boravi u Švicarskoj i nerijetko je bio kritičan upravo prema radu hrvatskoga veleposlanika u Srbiji Hide Biščevića, u četvrtak nije našao vremena za komentar ovog događaja.

Biščević o Žigmanovu

Kako smo ranije pisali, Hidajet Biščević imao je nekoliko spornih poteza. Između ostaloga nedavno je ustvrdio da “Hrvati u Srbiji ne trebaju ‘ego-etnobiznis’, već aktivno i odgovorno vodstvo”.

> Zašto veleposlanik u Srbiji Hidajet Biščević stalno napada Tomislava Žigmanova?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Žigmanov o izborima u Srbiji, Šešeljevim prijetnjama, napadima veleposlanika Biščevića

> Žigmanov o Hrvatima koji žive u Srbiji: Strah je često jedna od sastavnica života u Srbiji

Biščević je također dodao da hrvatskoj zajednici “treba vodstvo koje neće “zarađivati na zavadama” s Beogradom. Treba vodstvo koje neće s jedne strane javno hvaliti hrvatsku politiku spram ovdašnje manjine, a istodobno koketirati s dijelom hrvatske oporbe”.

Biščević je nadalje optužio vodstvo Hrvata u Vojvodini na čelu s Tomislavom Žigmanovom za financijsku korupciju, nesposobnost te postavio pitanje njihove legitimnosti kao predstavnika Hrvata s obzirom na skupljeni broj potpisa za izlazak na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.