Zašto je uhićen Roger Stone, suradnik predsjednika Donalda Trumpa?

Foto: Gage Skidmore /wikimedia commons, fah Fotomontaža: narod.hr

U čevrtak kasno navečer, u “tajnoj” operaciji, u svom domu uhićen je bivši suradnik Donalda Trumpa Roger Stone, a sve su snimile kamere CNN-a. FBI je uhitio na Stonea po naredbi specijalnog istražitelja Rogera Muellera koji bez uspjeha 2 godine istražuje je li se Rusija miješala u predsjedničke izbore 2016. kada je Hillary Clinton neslavno izgubila od republikanskog autsajdera Trumpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roger Stone je inače politički konzultant, lobist i politički strateg najpoznatiji po svom umijeću u istraživanju opozicije. Dugogodišnji je suradnik Republikanske stranke, a postao je poznat kada je sa samo 20 godina imao veliku ulogu u predsjedničkoj kampanji Richarda Nixona. Stone je imao i veliki utjecaj u predsjedničkoj kampanji Ronalda Reagana, a sudjelovao je i u predsjedničkoj kampanji Donalda Trumpa.

Profesor prava s Harvarda Alan Dershowitz za Fox News kazao je kako je optužnica protiv Stonea tipični “trik” specijalnog istražitelja Muellera, jer su sve optužnice na račun kaznenih djela i prekršaja počinjene zbog same Muellerove istrage, a ne na račun “suradnje s Rusijom u namještanju predsjedničkih izbora 2016.

>Memorandum – skandal veći od Watergatea, suodgovorni Obama i Clinton, Trump je tek na potezu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Treći zaposlenik FBI-ja umješan u teoriju urote Rusije i Donalda Trumpa dobio otkaz

Mueller nije otkrio nijedno kazneno djelo koje je počinjeno prije nego je imenovan za specijalnog istražitelja. On je imenovan kako bi otkrio kaznena djela počinjena prije. U tom aspektu praktički je potpuno podbacio”, objašnjava Dershowitz te dodaje “Gotova sva dijela zbog kojih je podigao optužnice počinjena su kao rezultat njegove istrage: lažne izjave, utjecaj na svjedoke, ometanje pravde”.

“Ti zločini koji su rezultat istrage; to ih ne čini manje zločinima, ali to uistinu znači da je došlo do neuspjeha u otkrivanju osnovnih zločina za koje je imenovan. Je li prije nego što je imenovan za istražitelja bilo nezakonitog dogovora, ilegalne zavjere s Rusijom? O tome ništa ne sazajemo”, zaključio je profesor prava s Harvarda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konkretno, Stone je optužen za za davanje neistinitih izjava istražiteljima, prije svega o svojoj komunikaciji s osnivačem Wikileaksa Julianom Assangeom, koji je objavio dio e-poruka koje je bivša državna tajnica izbrisala jer je o državnim tajnama govorila preko privatne, a ne službene adrese.

Stone je pušten iz pritvora uz jamstvo od 250 000$, a pri izlasku je izjavio kako se SAD polako pretvara u SSSR s obzirom da specijalni istražitelj ima neograničenu moć, veću i od predsjednika SAD-a.

Podsjetimo, jedna od Muellerovih istraga koja je završila već 16. veljače 2018. godine, rezultirala je Muellerovim podizanjem optužnica protiv 13 Rusa i 3 ruske kompanije za pokušaj izazivanja kaosa organiziranjem prosvjeda za i protiv Trumpa putem socijalnih mreža čak i nakon izbora, a između ostaloga su optuženi za bankovnu prijevaru i krađu identiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik državnog odvjetnika koji ga je i imenovao, Rod Rosenstein zaključio je kako “Nema naznaka u ovoj optužnici da je takvo inkriminirano ponašanje izmijenilo ishod izbora”, te je dodao da nema naznaka da je ijedan Amerikanac bio sudionik ilegalnih aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.