Željko Sakić: Za Ivića Pašalića velika koalicija SDP i HDZ je idealno rješenje, a Zoran Milanović perspektivan političar

Foto: narod.hr

Da u projektu stvaranja Hrvatske, dr. Franjo Tuđman nije vodio dovoljno računa prigodom izbora najbližih suradnika, danas je i više nego jasno. Mnogi procesi koji su se događali od 2000.g., kao i aktualni, poslijedica su toga. Kada je 1998. teška bolest praktično onemogućila Tuđmana u vođenju države, mnogi su u tome vidjeli svoju priliku i nisu oklijevali iskoristiti je.
U emisiji “Novi dan” na N1 televiziji gostovao je bivši savjetnik Franje Tuđmana za unutarnju politiku. dr. Ivić Pašalić. Ustvrdio je kako se nikad nije osjećao toliko moćnim, kako je o njemu vladala percepcija u javnosti. Pašalić je bio i potpredsjednik HDZ-a, do Tuđmanove smrti, a ravnatelj Zaklade hrvatskog državnog zavjeta do 2002.g.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vremenu kada je obnašao dužnost savjetnika, Hrvatska je imala predsjednički sustav u kome su se sve ključne odluke donosile na Pantovčaku. Pašalić je bio političar koji je u Tuđmanovom okruženju bio najutjecajniji sve do njegove smrti.
U travnju 1998. novinske stupce preplavio je slučaj poznat kao “afera peti ortak” u Dubrovačkoj banci. Kad je Neven Barač rekao da je protjeran iz banke jer nije htio realizirati “ortački ugovor” te javno imenovao Ivića Pašalića kao „petog ortaka“, istoga dana završio je u zatvoru i protiv njega je pokrenuta istraga. Dubrovačka banka uskoro je propala, a sanacija je porezne obveznike stajala milijardu kuna. Optužbe na račun Pašalića nikada nisu dobile sudski epilog.

U tiskanim medijima, konac 90-tih, obilježilo je djelovanje Jutarnjeg lista i Globusa, te „Ferala“, koj je nakon dolaska Račana na vlast, ispunivši svoju svrhu ugašen, ali su svi njegovi novinari zbrinuti u raznim redakcijama, ponajviše u Pupovčevim „Novostima“.

Večernji list bio je tada tiskovina koja se mogla nazvati protutežom spomenutim izdanjima. Pašalić je bio spominjan u kontekstu preuzimanja Večernjeg lista, ali je spomenuti dnevnik na koncu prodan, za vrijeme Račanove vlasti, austrijskoj Styriji. Austrijanci su platili tadašnjih 23,6 milijuna DEM, a samo pet posto VIP net-a, kojih je Večernji list bio vlasnik, vrijedilo je tadašnjih 100 milijuna DEM. Od tog trenutka, uređivačka politika Večernjeg lista polako ali sigurno se mijenjala pa je danas Večernji list, blizu koncepcije Jutarnjeg lista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na drugim unutarstranačkim izborima u HDZ-u nakon Tuđmanove smrti, 2002.g. Ivo Sanader je lažirao rezultate izbora pa je Ivić Pašalić poražen. Ubrzo je izbačen i HDZ-a, pa je osnovao Hrvatski blok, s kojim nije imao zanačajnijih rezultata.
Početkom 2006. Pašalić najavljuje gradnju 300 stanova veličine od 35 do 95 četvornih metara u Odranskoj zavrtnici. Projekt vrijedan 20 milijuna eura, pokrenuo je bankarskim kreditima Hypo banke. Iako je prethodno propao s poduzećem za plasman vode, kredit mu je ipak odobren.

Izbor Milanovića je izbor socijaldemokrata i s njim je SDP socijal-demokratska partija

„Mislim da je izbor Milanovića za Hrvatsku dobar izbor i za SDP da je dobar izbor. Milanović je imao loše vođenu vladu, ali je u zadnjih godinu dana bio novi čovjek. Ako ne bude bahatosti i arogancije i neukusnih ideoloških izljeva i ustašama i faštiima on bi mogao izrasti u ozbiljnog političara. I ako to bude fokus, a ne obračuni s ljudima iz suprotnog tabora SDP bi mogao biti ozbiljan“, izjavio je Ivić Pašalić, na N1 televiziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, projekt stanova i vila Ivića Pašalića doživio je krah. Račun njegove tvrtke Kapital konzalting blokiran je od srpnja 2012., a obveze su iznosile 257 milijuna kuna. Hypo Leasing Kroatien potraživao je 254,4 milijuna kuna.

Pašalić se spasio stečaja jer je njegova tvrtka sklopila predstečajnu nagodbu, prema jednom od najštetnijih zakona, koje je donijela i provodila Vlada Zorana Milanovića, a koje je proizvoljno odobravalo ministarstvo financija, često prema političkim kriterijima.

Hypo je početkom 2014. prihvatio plan financijskog i operativnog restrukturiranja koji je Pašalić predložio u srpnju 2013. kojim se odriče 40 posto svojih potraživanja, odnosno 107 milijuna kuna. Preostalih 147,6 milijuna kuna Pašalić Hypu vraća prepuštanjem svojih 250 neprodanih nekretnina, od toga 192 stana sagrađena u naselju O2 u Odranskoj Zavrtnici pokraj Zagreba. Ondje je sagradio ukupno 340 stanova, dakle prodao ih je manje od pola. Hypo se također uknjižio i na 15 vila s bazenima koje je Kapital konzalting sagradio u istarskom Paradižu kraj Vodnjana. Njih je prodano devet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U travnju 2015.g. austrijski mediji, pozivajući se na Državno odvjetništvo u Klagenfurtu, tvrde kako su trojica hrvatskih političara primili svaki po 210.000 eura od nekadašnjeg člana uprave Hypo Alpe Adria banke iz Klagenfurta Josefa Kirchera, kako bi se založili za prenamjenu zemljišta na otoku Pagu. Kircher je za sebe zadržao 550.000 eura.

Koncem 2015.g. Pašalićev odvjetnik Damir Pokupec izvijestio je da je temeljem zamolnice Državnog odvjetništva u Klagenfurtu Pašalić dao iskaz na zagrebačkom Županijskom sudu. U tijeku je istražni postupak, zbog milijunske pronevjere vezane uz zemljište na otoku Pagu. Prema pisanju “Klene Zeitunga”, istražuju se i bivši čelnici Hypo Alpe Adria banke Wolfgang Kutlerer i Guenter Striedinger. Ovakav način vođenja koštao je Hypo 10 milijardi eura gubitaka, a procjenjuje se da je oko 200 hrvatskih državljana dobivalo povlaštene kredite, od kojih neki nikada nisu vraćeni.

U posljednje vrijeme nakon što je otvorio Facebook stranicu i Twitter, Pašalić se višekratno obraćao javnosti, ističući da se supruga premijera Oreškovića i njegova supruga unatrag nekoliko godina poznaju, te da je nakon dr. Franje Tuđmana, premijer Orešković jedina je osoba kojoj bi, ako bi tako nešto od njega tražio, rado iznio svoje mišljenje ili savjet. „Ja sam navijao za veliku koaliciju HDZ-a i SDP-a-„ izjavio je Ivić Pašalić na N1 televiziji.

Osobno mislim da to bio kraj krhkih demokratskih procesa u Hrvatskoj, i praktično uvođenje jednostranačja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.