-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
4.4 C
Zagreb
Pratite nas:

28. veljače 1986. Ubijen premijer Olof Palme (Švedska) – je li ga ubila Udba i to htjela pripisati Nikoli Štedulu i hrvatskoj dijaspori?

Podijeli

Švedskog premijera Olofa Palmea, dok je sa suprugom šetao stockholmskim ulicama, ubio je 28. veljače 1986. ubojica Udbe Ivo D. koji je živio u Hamburgu. Ubojstvo je bilo Udbina manipulacija – trebalo je diskreditirati Nikolu Štedula, jednog od vođa Hrvata u dijaspori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali zato ubojica Ivo D., tvrdi  njemački “Focus” još 2011., živi u Zagrebu, oko Ulice grada Vukovara, i nitko mu ništa ne može!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Na današnji dan 1986. dogodilo se jedno od najkontroverznijih ubojstava u povijesti. Nepoznata osoba ubila je švedskog premijera Olofa Palmea kad se navečer vraćao kući iz kina sa suprugom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogodilo se to na ulici u švedskom glavnom gradu Stockholmu.

Švedskog premijera Olofa Palmea, dok je sa suprugom šetao stockholmskim ulicama, ubio je 28. veljače 1986. ubojica Udbe Ivo D. koji je živio u Hamburgu. Ubojstvo je bilo Udbina manipulacija – trebalo je diskreditirati Nikolu Štedula, jednog od vođa Hrvata u dijaspori, piše vecernji.hr

Za ubojstvo je upotrijebljeno oružje koje je brodom prokrijumčareno iz SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slikovni rezultat za udba

Photo: youtube.com

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslavenski agenti špijunirali su Palmea. Ovo su momenti u vezi s nikad posve razjašnjenim Palmeovim ubojstvom koje je objavio njemački časopisi “Focus” na temelju izjava bivšeg udbaša Vinka Sindičića njemačkim istražiteljima koji istražuju Udbina ubojstva u Njemačkoj. Dosad je bilo više verzija o pozadini Palmeova ubojstva. Bile su osumnjičene različite skupine i organizacije: švedska ekstremna desnica, južnoafrička obavještajna služba, njemačka ljevičarska teroristička skupina Baader-Meinhof i ogranak Kurdske radničke stranke. Bilo je i nagađanja da je za ubojstvo odgovorna CIA zbog Palmeova protivljenja razmještaju nuklearnog oružja u Skandinaviji.

Gotovo tri godine nakon ubojstva uhićen je Christer Pettersson kojega je na policijskom prepoznavanju identificirala Palmeova supruga. On je 1989. osuđen na doživotni zatvor, ali je već sljedeće godine, nakon uložene žalbe, pušten na slobodu zbog nedostatnih dokaza.

Kako bi osnažio Sindičićeve tvrdnje, “Focus” se poziva i na presudu njemačkog suda u slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića, u kojoj je Sindičić okarakteriziran kao “vrijedan i autentičan” svjedok. Priča o Udbi kreće od hrvatskog emigranta Mire Barešića koji je 1971. u Švedskoj ubio jugoslavenskog ambasadora Vladimira Rolovića. Barešić je u zatvoru, nakon što je drugi put bio izručen Švedskoj od SAD-a, ljutit vikao kako treba ubiti Palmea. Taj je glas došao do Udbe i skovan je plan kako da se ubojstvo namjesti hrvatskim emigrantima te da se na taj način politički eliminira emigracija. To nije uspjelo. Ali zato ubojica Ivo D., tvrdi “Focus” još 2011., živi u Zagrebu, oko Ulice grada Vukovara, i nitko mu ništa ne može!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/vecernji.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci