Uz pomoć Medejaca, Elamaca i Skita, Babilonci su na današnji dan 612. godine prije Krista razorili glavni grad Asirskog carstva, veličanstveni Nineveh (Ninua, Ninive) koji je kroz cijelu asirsku povijest, uz Ašur, Kalah i Arbelu, bio jedan od najznačajnijih gradova Asirije.
Niniva je danas dio iračkog grada Mosula, drugog po veličini grada u zemlji, a nalazi se na istočnoj obali Tigrisa, lokaciji pogodnoj za stvaranje značajnog naselja, budući da je riječ o poljoprivredno bogatom kraju.
Trgovačka prednost Ninive bila je u tome što se nalazila na putu koji je uz Tigris spajao sjever i jug, te u blizini puta koji je, slijedeći južne obronke Kurdskoga gorja, spajao istok i zapad. U vrijeme svoga uspona, grad je obuhvaćao područje opsega od otprilike 12,5 km, a unutar njega nalazile su se dvije utvrde koje se danas nazivaju Kujundžik i Nebi Junus, a dijeli ih rijeka Hosr.
Povijest Ninive sastavni je dio povijesti Asirije. Mjesto je bilo naseljeno već u prapovijesti, no ništa nije poznato o njegovoj povijesti sve do sredine 3. tisućljeća pr. Kr. kad je Niniva došla pod političku kontrolu akadskih kraljeva s juga. U 7. st. pr. Kr. Niniva je, Sanheribovom odlukom postala prijestolnicom Asirije.
Sanherib je dao izgraditi veličanstvenu palaču, te svečanu ulicu koja je središtem grada vodila od palače prema mostu preko Tigrisa. Njegovi su graditelji ostvarili složeni sustav vodovoda i kanala kako bi u grad doveli vodu i omogućili navodnjavanje kraljevskih vrtova, a grad je opasan velikim obziđem s nekoliko utvrđenih vrata.
Tijekom prve polovice 7. stoljeća pr. Kr. u Babiloniji, koja je bila asirski vazal, došlo je do ustanka te su u samom srcu Mezopotamije bile vođene ogorčene borbe koje su rezultirale odcjepljenjem Babilonije od Asirije i raspadom nekad moćnog Asirskog carstva.
Babilonski vođa Nabopolassar 616. pr. Kr. osjetio se dovoljno moćnim da pobunu prebaci na asirski teritorij te su gradovi Ašur, Nimrod i Niniva opsjednuti i razoreni. Asirski kralj nakon tih događaja još je kratko vrijeme vladao iz Harana, ali Asirsko carstvo je efektivno prestalo postojati padom svoje prijestolnice.
Grad Niniva poznat je iz starozavjetne knjige proroka Jone kao „mjesto pokajanja“ svih njegovih stanovnika. Sam Gospodin Isus Krist često ga je spominjao izraelskom narodu u Evanđeljima kao primjer obraćenja i pokore.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr