Ponedjeljak, 28 travnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Dr. sc. Igor Kanižaj: 50 posto učenika koristi društvene mreže tijekom nastave u školi

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedno originalno i vrlo poticajno predavanje na virovitičkom Festivalu radosne kulture. Docent Igor Kanižaj s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu virovitičkoj je publici govorio o utjecaju modernih medija na djecu i obitelji.

U vrlo živome i duhovitom predavanju, predavač je predstavio najnovije podatke istraživanja čiji je cilj bio utvrditi razinu utjecaja medija na svakodnevni život djece, pri čemu je iznio neke šokantne podatke o vremenu koje djeca u Hrvatskoj provode pred televizorom, ali i na društvenim mrežama, te igrajući video-igrice.

Podatak da 50% učenika koristi društvene mreže tijekom nastave u školi već je sam po sebi dovoljno alarmantan i poziva na ozbiljno promišljanje i svrhovitu akciju. No nije samo problem u duljini vremena koje djeca provode prateći medije ili igrajući se internetu: još su ozbiljnija i opasnija pitanja očuvanja privatnosti i sigurnosti djece, s obzirom na veliki broj prijetnji koje ona primaju tijekom boravka na mreži. U svemu je tome nezamjenjiva uloga roditelja, koji moraju pratiti svoju djecu na društvenim mrežama, za što je preduvjet da se sami posvijeste opasnosti za svoju djecu, te da se educiraju u načinima zaštite.

Osobiti su problem pri tome gotovo neograničena dostupnost nasilnih i pornografskih sadržaja na internetu, od kojih se djeca ne mogu zaštititi tek pukim zabranama ili tehničkim zaštitama, već ponajprije razgovorom i savjetom. Roditeljska je uloga pri tome nezamjenjiva i ne može se substituirati nikakvim školskim ili javnim programima. Pri tome je neophodno i poraditi na poboljšanju komunikacije u obitelji, koja je sve više ugrožena korištenjem medija.

U plodnoj i živoj diskusiji osvijetljeni su još neki aspekti problema, poput izloženosti reklamama, ali i temeljno pitanje medijske pismenosti, koju je neophodno razvijati i aktivno podsticati, i kod djece i kod roditelja.

Na kraju ostaje zaključak da svatko u svojoj domeni (roditelji, škole, javnost, ali i sami mediji) moraju odmah krenuti u konkretne akcije, jer je previše vremena izgubljeno, a problem rastućega internetskoga nasilja zahtijeva brže reakcije od strane državne regulative i svih onih koji donose odluke ili su zaduženi za sigurnost djece.

Predavač je progovorio i o svojim aktivnostima na edukaciji školske djece o medijima i internetskoj sigurnosti, te ponudio suradnju školama u kojima ta vrijedna akcija još uvijek nije provedena.

Medijski je pokrovitelj festivala FRKA portal Narod.hr.

narod_hr_medijski_pokrovitelj

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci