-->
Subota, 11 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Prof. Nikčević: U vrijeme kad se i iz dječje književnosti ruše vrijednosti, izdvajam ovaj natječaj!

Podijeli

Novi natječaj za dječju književnost (igrokaz) Gradske knjižnice Požega „Povratak u Zlatnu dolinu“ koji promovira djelo i vrijednosti Zlate Kolarić-Kišur komentira teatrologinja prof. dr. sc. Sanja Nikčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dobra majka, ma i bijedna čedu svom je zlata vrijedna!

Gradska Knjižnica Požega upravo je raspisala drugi natječaj za dramsko djelo (igrokaz) pod nazivom „Povratak u Zlatnu dolinu“ a s temom Majka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poticaj pokretanju natječaja je kako kažu „revitalizacija života i djela hrvatske dječje književnice Zlate Kolarić-Kišur, koja je ujedno i znamenito ime požeške zavičajne povijesti i književnosti“. Pokrenuli su ga prošle godine kad se javilo dvadesetak djela a pobijedio je tekst Darka Macana “Svjetski dan bez mobitela” kojeg su izveli polaznici Male škole kazališta na završnoj manifestaciji kada je dodijeljena nagrada.

Bila sam u povjerenstvu (uz književnika Hrvoje Kovačević i knjižničarku Dijanu Klarić koja je pokrenula i vodi projekt natječaja) i doista mi je drago da nastavljaju s natječajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukazuju na sve ono dobro i lijepo u djelu Zlate Kolarić Kišur

Naime, oni tim natječajem ne revitaliziraju samo život i djelo Zlate Kolarić Kišur ili požešku zavičajnu književnost nego žele upozoriti na onu dobrotu, ljepotu i toplinu koja je u njezinom djelu. Žele istaknuti vrijednosti koje njezino djelo afirmira a koje su protjerane iz vladajućeg kanona do te mjere da se već i nad dječju književnost nadvio pritisak rušenja vrijednosti u ime „priprave djece na život“. Ali, psiholozi kažu da isključivo usvajanje životnih vrijednosti i slika obitelji kao prostora sigurnosti – jača dijete tako da može izrasti u sretnu osobu, u snažnu osobu koja će se moći nositi s teškoćama života.

Ovogodišnji natječaj inspiriran je djelom Zlate Kolarić-Kišur „Dobra majka – ma i bijedna, čedu svom je zlata vrijedna!“ Kad sam ga pročitala ostala sam zapanjena: kako je jednostavan, naoko naivan, a kako je zapravo dubok. I kako je inkluzivan. Ovo je djelo dubinski inkluzivno, iz srca autorice, iz društva u kojem je živjela, a ne iz mode.

Gradska, seoska i romska djeca susreću se na livadi

Radi se o tri slike u kojima se na livadi izvan grada pojavljuju djeca iz grada, djeca sa sela i romska djeca, tada zvana Cigančići i Cigančice. Djeca kroz stihove govore o onome što vole u svom životu i o svojoj majci. Prvo nam se predstavljaju gradska djeca koja su došla na izlet. Spominju majke koje teško rade, ali uvijek imaju blagu riječ (Kako ti je dušo moja/Boli li te rana tvoja), poljubac ili kakav dobar zalogaj hrane za svoje malene. Nakon gradske dolaze seoska djeca koja imaju drugačiji meni hrane (Kada pure idem pasti/Velike li za me slasti/Jer mi maja torbu sprema/ Kakve valjda ni car nema!/Uz slaninu, kruha, soli/Maja zna što dijete voli). Kad svi odu, dolaze mali Romi: Mi smo male Cigančice/Trošne su nam haljinice/Kao ugljen crne kose/A nožice uvijek bose/.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se gradska i seoska djeca vrate na scenu i zateknu male Rome prvo se uplaše jer su oni drugačiji. (Bježmo, to su Ciganice/Al je crno u njih lice). U to vrijeme Romi su bili u potpunosti nomadi, a oni koji stalno putuju i žive u kolima nemaju isti standard i ne mogu održavati higijenu na isti način kao oni koji žive u kućama.

Autorica prikazala predrasude koje postoje, a zatim ih nadvladala

Ono što je mene iznenadilo jest to kako je autorica jednostavno iznijela razlike među tim sredinama, pa i predrasude koje imamo jedni prema drugima, ali ih je onda tako fino nadvladala. Prvo je pokazala da svako dijete voli ono gdje živi i nema „viših“ i „nižih“ jer svaka pozicija u društvu ima svoje prednosti i mane (kako kažu Cigančice: Vesel život Cigo vodi/ Jer on živi u slobodi./ Nikom ljepše nego nama/Nećemo se mijenjat s vama.).

Međutim, važan razlog te ljubavi prema okolini u kojoj dijete živi je njegova majka, a svaka majka, bez obzira na način života ili siromaštvo, svojom dobrotom i ljubavlju stvara djeci osjećaj sigurnosti i sreće. Zbog te svoje poruke djela autorica namjerno u naslov stavlja onu najsiromašniju majku: „Dobra majka, ma i bijedna, čedu svom je zlata vrijedna!“ Siromaštvo ne umanjuje njezinu vrijednosti jer je ona u dobroti i ljubavi koju daje… Tako je autorica istovremeno istaknula bit dobrote i uključila sve socijalne slojeve kao ravnopravne!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravi prikaz inkluzivnosti, drugačiji nego što ga nudi današnja moda

Takav prikaz svijeta i govora o drugačijosti i inkluzivnosti drugačijih je puno pošteniji i iskreniji nego današnja moda govora „da smo svi isti“ jer svatko vidi da smo različiti ali ta različitost se može prihvatiti samo ako se u njoj nađe nešto što nas povezuje. Očito je da nas povezati mogu jedino – temeljne vrijednosti… Kao što je to ljubav prema majci. I obitelji.

Kad djeca čuju kako kaže Cigančica: Kad pod čergom sve se smiri/I cigančad samo žmiri/Prije nego san me svlada/Pomolim se Bogu tada/ Da mi Bogo čuva nanu/I po noći i po danu/., shvate da su vrijednosti (obitelj, ljubav, Bog) ono što nas povezuje i po čemu naše razlike nestaju. Kako kaže gradska djevojčica: Ja sam prije bila plaha/Ali sada nemam straha/Jer te male Cigančice/Nedužne su djevojčice/Koje vole mamu svoju/Uprav ko i ja moju./Pa kad svi smo djeca mala/Nek nas zbliži igra, šala./Zaplešimo složno skupa/Zaplešimo hopa-cupa/Svi smo djeca jednog Boga/Nek međ nama bude sloga!

Ta snaga jednostavnosti u kojoj se mogu naći i ljepota i dobrota i ljubav majke i djeteta tema je novog natječaja i kao član i ovog povjerenstva radujem se tekstovima koji će doći…

Više o samom natječaju pronađite na stranicama Gradske knjižnice Požega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci