Grad Korčula odličan je arhitektonski primjer dobro očuvanog, obrambeni utvrđenog srednjovjekovnog grada. Nalazi se na istoimenom otoku Korčuli, jednom od najvećih, najpoznatijih i najnastanjenijih otoka u Dalmaciji.
Cijeli otok Korčula privlači brojne posjetitelje svojim prirodnim osobinama, skladnim urbanističkim cjelinama te bogatom kulturnom baštinom. Nalazi se u skupini srednjodalmatinskih otoka, dok ga od poluotoka Pelješca dijeli relativno uski Pelješki kanal. Otok je dug 47 km, na najširem mjestu širok je 8 km, dok njegova ukupna površina iznosi 270 km2. Obala je duga 182 km, sa 195 djevičanskih uvala i 48 otočića.
Grad Korčula smješten je na sjeveroistočnoj obali otoka. Okružen bistrim morem i okolnim uvalama, sagrađen je na otočiću isturenom u Pelješki kanal, kasnije spojenim s kopnom otoka. Opkoljen je kulama i zidinama, koje uz sam zemljopisni položaj naglašavaju stratešku ulogu grada u prošlosti. Povijesne značajke su mu pridavale posebnu važnost pa je Korčula oduvijek bila administrativno i vjersko središte otoka, a niz posebnosti čine ju jednim od istaknutijih hrvatskih povijesnih gradova. Zahvaljujući gradskim zidinama kojima je opasana, stara gradska jezgra nepromijenjena je od 15. stoljeća.
Posebnost grada Korčule i šest mjesta na otoku Korčuli su jednistveni plesovi s mačevima. Plesovi se tradicionalno izvode u dane svetaca zaštitnika Grada Korčule i mjesta u kojima se izvode kumpanija/ kumpanjija i moštra te tijekom ljetnih mjeseci u turističkoj sezoni. Mačevalačka igra moreška izvodi se redovito tijekom ljetnih mjeseci i na dan Sv. Todora, suzaštitnika Grada Korčule (29. srpnja).
Glavna zanimanja Korčulana u prošlosti bila su kamenoklesarstvo i brodogradnja, te su slavu ovih djelatnosti prenosili diljem svijeta. Klesarstvo je njegovano punih sedam stoljeća, tako su Korčulani još u 14. stoljeću, zahvaljujući bogatim šumama kvalitetnog drva, bili poznati kao najbolji brodograditelji na Jadranu. Danas najveći dio stanovnika živi privređujući turizmom i zemljoradnjom, a od uzgajivačkih kultura prevladavaju vinova loza, masline, povrće i agrumi. Manji dio za život zarađuje pomorstvom, inače tradicionalnom djelatnošću cijele regije.
Plan Korčule prilagođen je tlu na kojem se grad uzdizao. Naime, Korčula je sagrađena u obliku srca što je poznati, antički, ali i srednjevjekovni način gradnje urbanih sredina. Glavna ulica dijeli grad na istočni i zapadni dio i proširuje se na vrhu oblikujući trg pred katedralom. S obje strane brežuljka prema vanjskim zidinama spuštaju se uske ulice stvarajući tako tlocrt «riblje kosti». Zahvaljujući takvom planu izgradnje gradske su ulice osunčane ujutro i uvečer, a ne u podne, čime se ublažava ljetna žega. Otvorene su prema zapadu a zakrivljene prema istoku što olakšava prolaz ugodnim vjetrovima ljeti a otežava ga hladnim vjetrovima zimi.
Prema posljednjim podacima grad Korčula s okolnim naseljima broji oko 3,500 stanovnika, čija je pretežita gospodarska orijentacija turizam, s obzirom da se radi o posjećenom turističkom odredištu sa više od 3000 sunčanih sati godišnje.
Uživajte u istinski zadivljujućim ljepotama Hrvatske – grada i otoka Korčule:
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrsvijet.net
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.