Prosvjed u Sesvetskoj Sopnici-Grad prenamjenjuje neadekvatan objekt u vrtić

prosvjed
Foto:Fah/iStock by Getty Images/montaža Narod.hr

Prosvjed građana u Sesvetskoj Sopnici zbog odluke Grada da prenamjeni neadekvatan objekt u vrtić, čini se, neće biti posljednji svoje vrste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer su na mirnom prosvjedu stanovnici Sesvetske Sopnice poručili Tomislavu Tomaševiću i gradskim vlastima da je odluka Grada o prenamjeni prostora mjesnog odbora u područni objekt Dječjeg vrtića “En ten tini” neprihvatljiva, prenosi Večernji list.

Neadekvatan prostor

“Prosvjedom tražimo da se Grad konačno izjasni i upozna nas s detaljima prenamjene jer trenutačno ne znamo ni što će se točno raditi na objektu, ni što ćemo s postojećim korisnicima, koji nemaju alternativu, ali ni zašto se ne pristaje na naše zahtjeve”, istakao je predsjednik Mjesnog odbora Goran Horvat.

Problem s prenamjenom postojećeg objekta je, kako prosvjednici ističu, njegova je neadekvatnost: riječ je o četiri desetljeća starom montažnom objektu, koji trenutačno služi za potrebe društvenog doma, već traže gradnju novoga u kojemu bi se u prizemlju igrali mališani, a na katu održavale kulturno-umjetničke te sportsko-rekreativne aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kulminacija nezadovoljstva

Ovaj problem se u Sesvetskoj Sopnici vuče već duže vrijeme, tako da je jučerašnji prosvjed izraz kulminacije nezadovoljstva. Horvat pojašnjava:

“O tome se počelo raspravljati prije dvije godine, kada je Gradska uprava predložila da prostori nekoliko mjesnih odbora s područja Sesveta idu u prenamjenu za potrebe vrtića. Održan je niz sastanaka na kojima smo raspravljali, među ostalim, kome je neophodan društveni dom te koji su objekti adekvatni za smještaj djece. Međutim, već gotovo dvije godine od njih ni traga ni glasa već su nam prije nekoliko dana najavili obilazak prostora s izvođačima radova, no nisu se pojavili.”

Podsjetimo, međutim, da ovo nije izoliran slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad ne ispunjava obećanja

Naime, Tomislav Tomašević je u svojoj izbornoj kampanji bio posebno oštar zbog djece koja, zbog nedovoljnih kapaciteta, nemaju mjesto u gradskim vrtićima. Obećao je pritom velike investicije u vrtićku infrastrukturu i obuhvat sve djece gradskom odgojiteljskom skrbi.

To se dosad nije dogodilo, a stvar je dodatno pogoršana naprasnim ukidanjem mjere roditelj odgojitelj. Kako bi preokrenuo medijsku percepciju Tomašević je nedavno objavio da su 2023. u Zagrebu izgrađena četiri nova dječja vrtića. Ta se vijest pokazala tek djelomice točnom, a na to je ukazao gradski zastupnik Trpimir Goluža, o čemu je već bilo riječi na Narod.hr.

Tomašević se hvali s 4 vrtića, a samo je 1 novoizgrađen – na temelju Bandićevog projekta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Goluža ističe navodi da je 2023. u Zagrebu novoizgrađen samo jedan vrtić, a ne kako tvrdi Tomašević četiri. Riječ je o vrtiću u Kašini koji je izgrađen po dokumentaciji bivše Bandićeve vlasti, što je podatak koji je Tomašević “zaboravio” istaknuti.

Preostala tri vrtića za koja Tomašević tvrdi da su “novoizgrađeni” zapravo su plod prenamjena postojećih gradskih prostora ili višegodišnjih najmova prostora u privatnom vlasništvu.

Kako vidimo nešto slično je na djelu i u Sesvetskoj Sopnici i građani s tim ni najmanje nisu zadovoljni.

Drugi slučajevi neadekvatnih prostora za vrtiće

Osim u Sesvetskoj Sopnici, dodajmo, Grad je planirao prenamijeniti društvene prostore u Novom Brestju, Cerju, Sesvetskim Selima i Selnici, Novom Retkovcu, Trnavi, Trnovčici, Dubcu, kao i MO-a Brune Bušića koji je u sastavu Gradske četvrti Peščenica – Žitnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Horvat ističe kako se od nekih odustalo, ali MO u Sesvetskoj Sopnici nije među njima, te otud prosvjedi.

Primjerice, stanovnici Novog Brestja su, citiramo: “odahnuli” nakon što su, kako ističe predsjednik MO-a Stjepan Slaviček, ipak naveli Grad da odustane od prenamjene:

Bilo je jako napeto, no ipak su uvažili sve naše argumente. Prenamjenom bi nam najviše problema stvorio nepristupačan prilaz, o čemu smo se na kraju uspjeli složiti, a u neposrednoj je blizini i jedan ugostiteljski objekt koji pušta glazbu za koju smo smatrali da nije adekvatna da je slušaju naša djeca dok ulaze u vrtić ili iz njega izlaze.”

Gradska vlast: “nije vrijeme da se pregovara”

Dogradonačelnica Danijela Dolenec je na ovotjednoj konferenciji za medije otklonila mogućnost daljih odustajanja od prenamjene:

“S vijećnicima Gradske četvrti Sesvete imali smo zaista konstruktivan dijalog i bilo je nesporno da ondje trebaju veće vrtićke kapacitete. Tijekom ljeta 2022. razgovarali smo i s predstavnicima mjesnih odbora o lokacijama, na nekima smo odustali, pokazali smo fleksibilnost. To je proces koji teče godinu i pol, sada smo u radovima i nije vrijeme da se pregovara o tome da se projekti rade na drugi način”, zaključila je.

No čini se kako situacija na terenu nameće drugačije zaključke.

Hoće li biti još prosvjeda?

Naime već se prosvjedovalo i u Trnavi, gdje su radovi na prenamjeni trebali početi lanjskoga prosinca, no odgođeni su do daljnjega, odnosno dok se ne pronađu zamjenski prostori za sadašnje korisnike.

“Situacija je od tada nepromijenjena. Ne raspravlja se više o tome, zamjenski objekt ne postoji i nezadovoljstvo sugrađana raste iz dana u dan. Nažalost, ni prosvjedom očito nismo uspjeli puno učiniti jer je krajem prošle godine Trnava ostala bez dječjeg igrališta za koje su se stanovnici borili. Maknuli su sprave i počistili ga”, objašnjava Trpimir Majcan, predsjednik Vijeća gradske četvrti Donja Dubrava.

U tom svjetlu, a imajući u vidu ono što je o predizbornim obećanjima sadašnje gradske vlasti istakao Trpimir Goluža, teško da će većina građana u onim zagrebačkim četvrtima koje su pogođene mjerom prenamjene biti zadovoljni razvojem situacije.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.