Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zamjenici gradonačelnika Daniela Dolenec i Luka Korlaet održali su sastanak sa zamjenikom glavnog direktora Glavne uprave za okoliš Europske komisije Patrickom Childom. On je u Zagreb došao kako bi provjerio korake koji su poduzeti s obzirom da je Zagreb jedini hrvatski grad uvršten u misiju Europske unije za 100 klimatski neutralnih i pametnih gradova.
Pametni gradovi
Povod je bila misija Europske unije za 100 klimatski neutralnih i pametnih gradova te koracima koje je Grad Zagreb poduzeo kao jedini hrvatski grad koji je izabran za sudjelovanje u tzv. “misiji za gradove”, javlja Zagreb info.
Tomašević je u konferenciji za medije izjavio kako je jako ponosan da je Zagreb odabran za misiju. Nastavio je:”Iako Zagreb dosta kasni, mi u zadnje dvije godine radimo velike korake naprijed i još veće korake ćemo raditi u slijedećih šest godina.To su koraci u upravljanju otpadom, prometu, prebacivanje cijelog voznog parka ZET-a na ugljično neutralne vidove prijevoza. Imamo investicije od 300 milijuna eura u vodovod i odvodnju. 7000 stabla je posađeno. Želimo ozeleniti dvorišta u gradu Zagrebu. Puno toga već radimo. Kreću uskoro i radionice oko akcijskog plana za klimatsku neutralnost Zagreba do 2030. godine koji ćemo uskoro predstaviti javnosti”.
>Dobrović: Gospodarenje otpadom danas ne znači trpati sve smeće na jedno mjesto
Tomašević optimističan.Ima li za to osnove?
Patrick Child je istakao:
“Mislim da se upravljanje otpadom uklapa u ove ciljeve. Nije velika tajna da je Hrvatska pred velikim izazovima da se uskladi s ekološkom legislativom Europske unije upravo u području upravljanja otpadom. Ako grad Zagreb uspije razviti neke pionirske politike na tom području koje bi mogle biti inspiracija za druge gradove u Hrvatskoj bili bismo vrlo zadovoljni kad bismo tome svjedočili i bilo bi nam drago podržati taj put sredstvima iz europskih fondova. Podržavamo sve napore u upravljanju otpadom koji se događaju u Zagrebu.”
>Prosvjedni performans Udruge za zaštitu okoliša Resnik: ‘Tomašević pogoduje interesnim grupacijama’
Spalionica?
“Prioritet je recikliranje. Htjeli bismo vidjeti da se proces paljenja otpada svede na najmanju moguću razinu, ali u mnogim državama članicama pretvaranje otpada u energiju je dio rješenja pa ćemo sa zanimanjem gledati u kojem će se to smjeru razvijati u Zagrebu”, zaključio je Child.
Možda će vas zanimati
Možemo kao politička znanstvena fantastika: Što je franšiza zagrebačke vlasti?
Što je točno politika Možemo, provode li je oni uspješno i na koji način? Odgovor bi vas mogao iznenaditi.
Koliko optimizam gradonačelnika Tomaševića ima osnova pokazat će, zacijelo ne tako daleka, budućnost. Ambiciozni planovi održivog razvoja koji čine okosnicu krovne politike EU, dovode do širokih društvenih konflikata, kako jasno pokazuju prosvjedi poljoprivrednika diljem Europe. Tim više će biti zanimljivo promatrati kako će se njima pokazati doraslom gradska vlast koja tijekom mandata pokazuje kako se najslabije snalazi upravo po pitanju gospodarenja otpadom.