Uz pisanice uskrsne običaje prate i razni drugi motivi kojima se, kao i pisanicama, raduju djeca, mislimo na motive zečića i pilića, što također vrlo jasno možemo povezati s buđenjem prirode i novim životom koji možemo promatrati u proljeće svuda oko nas. Simpatično, prekrasno, pahuljasto žuto pile na neki način je nastavak priče o jajima, a što onda simbolizira zečić?
Zec je nešto noviji motiv
Važno je reći da je zec u hrvatskim uskrsnim običajima, odnosno, običajima kojima nagoviještamo dolazak Uskrsa na neki način, kroz bogatstvo boja, novi motiv. Dakako da je to dobrim dijelom popularizirano zbog komercijalnih razloga, zečić je prihvatljiv motiv koji je svima simpatičan, prihvatljiv, ponajviše djeci. Takav proizvod možete prodati, a to je, nažalost, danas za neke najvažnije.
Kako je zec “došao” u Hrvatsku?
Zečića smo preuzeli iz nekih europskih zemalja u kojima je poznat kao pratilac staronjemačke boginje plodnosti. Plodnost se, naravno, vezuje uz proljeće, analogno tome zečić se u to savršeno uklopio, nešto poput Djeda Božićnjaka, dobrodušnog starčića kojim uveseljavamo djecu za blagdane, a koji je u onom obliku u kojem ga danas poznajemo proizvod Coca Cole.
Božić i Uskrs bez sumnje su najveći kršćanski blagdani i posve očekivano bilo da su se neki sjetili iskoristiti ta dva blagdana kako bi im dodali nešto popratno. Djed Božićnjak odavno nosi darove, Uskrsni zec u Hrvatskoj to čini otprilike dvadesetak godina, otkako je Hrvatska postala slobodna i demokratska država tako je i zečić doskakutao u Hrvatsku i postao dio djetinjstva djece za vrijeme uskrsnih blagdana.
Naravno da su Božić i Uskrs puno, puno više od saonica i zečića.