Hrvatska ima jedan od najvećih udjela starije populacije u svijetu

Foto: fah

U Opatiji je u utorak otvoren 3. hrvatski gerontološki i gerijatrijski kongres, koji će širinom tema vezanim uz ovo medicinsko područje nastojati dati dio odgovora na pitanja kako osigurati što dulji i kvalitetniji život, posebno u svjetlu činjenice da Hrvatska ima jedan od najvećih udjela starije populacije u Europi i svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić kazala je da je ministarstvo promijenilo naziv i unijelo pojam demografije, jer je “demografska slika Hrvatske zastrašujuća”. Starijem stanovništvu, s druge strane, treba omogućiti što bolje životne uvjete, rekla je i izrazila nadu da će se nakon ovog kongresa popraviti odnos prema starijim ljudima na ljestvici društvenih vrijednosti. “Moramo poštovati starije ljude i zahvaliti im za sve što ostavljaju iza sebe i što mi imamo danas”, rekla je ministrica.

Pomoćnica ministra zdravstva Delfa Radić Krišto istaknula je da je po podacima UN-a Hrvatska na osmom mjestu u svijetu po udjelu starijeg stanovništva. Starijih od 65 godina u Hrvatskoj je 18 posto, a do 2025. godine, po procjenama, taj udjel će iznositi čak 27 posto, navela je. Zbog toga bitnim smatra posvetiti veću pažnju tom segmentu stanovništva, a kao važnu mjeru navela je uvođenje jedinstvenog informacijskog sustava praćenja gerontoloških osiguranika i gerijatrijskih pacijenata u svim elementima zdravstvenog sustava.

Sudionike skupa pozdravila je predsjednica kongresa Spomenka Tomek-Roksandić, u ime predsjednika HAZU-a Zvonka Kusića, predsjednika znanstvenog odbora kongresa, pozdrave je uputio akademik Daniel Rukavina, a u ime predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović kao visoke pokroviteljice skupa riječka oftalmologinja Tea Čaljkušić Mance, koja je i otvorila skup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvim predavanjima plenarnog dijela fizičar Davor Pavuna govorio je o mogućnosti da čovjek uskoro živi 125 godina i dulje. “Znanstvena istraživanja pokazala su da je voda – u obliku kakav se pojavljuje na izvorištima, u kojem molekule vode rotiraju, što se ne događa s vodom u vodovodnim sustavima – vrlo potrebna organizmu. Svi smo dehidrirali, a to je jedan od razloga starenja”, poručio je Pavuna. Govorio je i o istraživanju usporavanja ili zaustavljanja skraćenja telomera, završetaka kromosoma, kao jednog od ključnih uzroka starenja.

Zijad Duraković iz Hrvatskog društva za gerontologiju i gerijatriju istaknuo je da se danas živi sve dulje, pri čemu žene imaju znatno dulji životni vijek nego muškarci, navevši da u Hrvatskoj živi 198 osoba starijih od 100 godina.

Istaknuo je kako postoji više teorija starenja, ali da ni jedna ne objašnjava to polje u potpunosti. Spominjući medicinske pripravke, koje se naziva eliksirima mladosti uz tvrdnje da usporavaju starenje, Duraković je najgorim ocijenio primjenu hormona rasta. On u prvo vrijeme pokazuje neke pozitivne učinke, ali nakon duljeg korištenja izaziva pogubne posljedice na organizam, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kongres završava 17. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.