Kako prepoznati i liječiti simptome gnojne angine?

Angina
Foto: Deposit photos

Gnojna angina (streptokokna angina, bakterijski faringitis ili upala krajnika) je vrlo česta zarazna bolest kod djece i adolescenata, a nije rijetka niti u odrasloj dobi. To je bakterijska upala grla koju uzrokuje beta hemolitički streptokok skupine A, bakterija koja je prisutna svugdje u svijetu, a liječi se antibiotikom. Ista ta bakterija, ako stvara specifični toksin, može osim gnojne angine uzrokovati i osipnu bolest šarlah. Streptokokna angina predstavlja oko 30 % svih upala grla, a važno je prepoznati njezine simptome i razlikovati ih od grlobolje uzrokovane virusnom infekcijom. Budući da trenutno vlada ta bakterija, donosimo vam najvažnije informacije – kako se ona manifestira i kako ju liječiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simptomi gnojne angine

Kao što smo već istaknuli, ta upala najčešće se javlja kod djece. I to u dobi od 5 do 15 godina te obično počinje naglo, s grloboljom i temperaturom. Uz grlobolju, može se javiti bolno i otežano gutanje. Ako se radi o manjem djetetu, ono će tipično odbijati obroke krute hrane, smetat će mu topla te kisela hrana i napitci, dok će rashlađeno radije prihvaćati. Ždrijelo je kod gnojne angine žarko crveno i otečeno. Klasično su tonzile (mandule ili krajnici) crvene i otečene, a u njima se postepeno počinje pojavljivati žućkasti gnojni sadržaj. Uz upalu u grlu, povećani su i limfni čvorovi u području vrata (ispod donje čeljusti i s prednje strane vrata). Katkad su samo povećani i bolni limfni čvorovi u području vrata prvi znak streptokokne upale grla.

Značajno je da kod gnojne angine nema curenja nosa, nakašljavanja, promuklosti, konjunktivitisa niti drugih simptoma virusne infekcije i to je važna razlika između virusne i bakterijske upale grla.

Foto: iStock by Getty Images

Liječenje gnojne angine

Kako je streptokokna angina bakterijska bolest, liječi se antibiotikom. Lijek izbora je penicilin, dok se u slučaju alergije na penicilinske antibiotike, primjenjuju antibiotici iz skupine makrolida ili cefalosporina. Primjenom antibiotika ne skraćuje se samo tijek bolesti, nego se sprječavaju i liječe komplikacije. Zato se streptokokna angina mora liječiti antibiotikom 10 dana, iako simptomi nestaju za 2 do 3 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim antibiotskog liječenja važna je i simptomatska terapija koja obuhvaća snižavanje tjelesne temperature, smanjenje grlobolje te dobru hidratizaciju.

Foto: Unsplash

Gnojna angina je zarazna bakterijska bolest. Osoba koja je oboljela nosi bakteriju u nosu i grlu i lako ju širi u svoju okolinu, najčešće kapljičnim putem. Međutim, nakon 48 h antibiotske terapije, oboljeli od gnojne angine više ne bi trebao imati simptome niti biti zarazan za druge. Drugim riječima, dijete se nakon punih 48 h terapije može vratiti u kolektiv, vrtić ili školu, pod uvjetom da više nema nikakvih simptoma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.