Kreme za sunčanje – faktor koji život znači

Foto: Lady May Pamintuan/flickr

Svima je dobro poznato kako Sunčevo zračenje u prekomjernim količinama izaziva razne zdravstvene probleme, kao i to da se treba zaštititi kremom za sunčanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što zapravo čini vašoj koži sunčevo zračenje i kako se najbolje zaštititi, donosimo u nastavku?

Sunce i njegovo zračenje

Postoje tri tipa UV zračenja i klasificirani su s obzirom na njihovu valnu duljinu; UVA, UVB i UVC, a razlikuju se po biološkoj aktivnosti te dubini do koje mogu prodirati u kožu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UVC zračenje atmosfera ne propušta i ono ne dolazi do površine Zemlje. UVB zračenje ne prodire vrlo duboko u kožu; prodire kroz gornji sloj kože, odgovorno je za crvenilo kože i oštećuje površinski sloj kože te je među glavnim uzročnicima karcinoma kože.

UVA zračenje, duge valne duljine, prodire duboko u najdeblji sloj kože, utječe na starenje kože i smanjuje imunološki odgovor organizma. UVA zračenje čini 95% sveg zračenja na Zemlji. UVA zračenje u jednakoj je mjeri zastupljeno tijekom svih godišnjih doba, te prodire kroz oblake i staklo.

Posebno je važno reći kako je utjecaj sunčeva zračenja na kožu akumulativan, odnosno koža sve “pamti” kroz godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako svi volimo imati lijepu boju kože ne postoji siguran način tamnjenja. Sve što se događa u vašoj koži prilikom izlaganja štetnim UV zrakama zapravo je obrana kože od štetnog zračenja stvaranjem melanina, kožnog pigmenta kojemu možete zahvaliti tamniji ten ljeti.

Kreme za sunčanje i SPF

SPF je oznaka za zaštitni faktor kreme za sunčanje i klasificiran je s obzirom na količinu zračenja koju može upiti i raspršiti. Inače, SPF faktor može se izračunati kao usporedbu koliko dugo možete na suncu ostati s kremom u odnosu na vrijeme provedeno na suncu bez zaštitne kreme. Tako, ako biste nakon 10 min nakon izlaganja suncu bez kreme pocrvenili, uporabom faktora 10, rizik od crvenjenja odgađa se na 100 min.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka krema za sunčanje mora se nanositi svaka 2 sata i to u količini 2 mg kreme po kvadratnom centimetru kože. Tako ćete biti sigurni da ste dobro zaštićeni od sunca.

Preporuka je da ne koristite manji faktor od 20, na jakom suncu i ispod 30. U svakom slučaju manji faktor znači i potrebu za češćim nanošenjem kreme za sunčanje.

Dobro pazite, kad god izlazite na sunce obavezno se zaštitite. Vaša koža će vam biti zahvalna, a to ćete osjetiti i u kasnijim godinama.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.