Grad Zagreb, Gradski ured za zdravstvo i Povjerenstvo Grada Zagreba za demenciju tijekom rujna organiziraju javnozdravstvenu akciju pod nazivom „Dani demencije“ kojom želimo senzibilizirati javnost i podići razinu informiranosti i znanja opće populacije o problemima s kojima se susreću osobe oboljele od demencije, njihove obitelji i osobe koje o njima skrbe. Tijekom rujna organizirali smo različite aktivnosti, a među ostalim uključili smo se u globalnu kampanju obilježavanja Svjetskog mjeseca Alzheimerove bolesti u rujnu, a Svjetski dan Alzheimerove bolesti obilježili smo 21. rujna.
Zadovoljstvo nam je obavijestiti Vas da će se u ponedjeljak 30. rujna 2019. godine s početkom u 12:30 sati u Velikoj dvorani Novinarskog doma, Perkovčeva 2, održati Okrugli stol pod nazivom „Razgovarajmo o demenciji – prekinimo stigmu“.
Demencija je sindrom uzrokovan bolešću mozga, i obično se radi o kroničnom ili progresivnom tijeku, ali uvijek postoji višestruko oštećenje viših kortikalnih funkcija kao na primjer pamćenje, mišljenje, orijentacija, shvaćanje, računanje, sposobnost učenja, jezik i rasuđivanje. Demencija uzrokuje značajan pad u intelektualnom funkcioniranju, ali i narušava svakodnevne životne aktivnosti kao što su odijevanje, pranje, uzimanje hrane, održavanje osobne higijene, a osobito fiziološke aktivnosti poput mokrenja i stolice. Pad intelektualnog funkcioniranja vrlo je individualan te ponajprije ovisi o bolesnikovu socio-kulturnom miljeu.
Na Okruglom stolu govoriti će stručnjaci koji se u svome profesionalnom radu bave oboljelima od demencija, predstavnici Ministarstva zdravstva i Grada Zagreba kao lokalne (regionalne) samouprave. Jedna od tema biti će Globalni akcijski plan kao javnozdravstveni odgovor na demencije 2017-2025 Svjetske zdravstvene organizacije kroz koji je identificirano sedam područja u kojima treba poduzimati aktivnosti – demencija kao javnozdravstveni prioritet, svijest o demenciji, edukacija o rizicima, dijagnosticiranje, liječenje i briga, podrška uza njegovatelje i prikupljanje podataka i istraživanja. Prvo područje koje stavlja demenciju u javnozdravstveni prioritet definira cilj da najmanje 75% zemalja članica SZO-a do 2025. ima razvijen ili implementiran nacionalni plan ili politiku o demenciji. Sudionici Okruglog stola dat će poseban osvrt na stanje u Republici Hrvatskoj vezano uz strateške dokumente kojima je pokriveno područje demencije.
Ova aktivnost je doprinos Grada Zagreba projektnim aktivnostima EU Projekta projektu „Improving Dementia Care in the Danube Region“ (INDEED) kojeg je Grad Zagreb pridruženi partner.
Tekst se nastavlja ispod oglasa