Ruska organizacija istražuje potencijalnu štetnost američke GMO hrane

Ruska navladina organizacija provest će najveće međunarodno znanstveno istraživanje dugoročne sigurnosti za zdravlje GMO hrane i pesticida, koje proizvodi velika američka tvrtka Monsanto, piše britanski list Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru trogodišnjeg istraživanja tisuće štakora bit će hranjeno genetski modificiranim kukuruzom iz sjemena koji proizvodi Monsanto a trošak istraživanja procjenjuje se na 25 milijuna dolara.

Istraživanje će početi sljedeće godine, objavili su u utorak u Londonu koordinatori istraživanja.

“Odgovorit će na pitanje: jesu li genetski modificirana hrana i pridruženi pesticidi, sigurni za ljudsko zdravlje”, kaže Elena Šarojkina, jedna od osnivačica ruskog Nacionalnog udruženja za genetsku sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje će se usmjeriti na to da utvrdi može li Monsantov GMO kukuruz zajedno s pesticidima korištenima u njegovu uzgoju izazvati karcinome, utjecati na plodnost ili izazvati prirođene defekte.

Znanstvenici također žele otkriti je li mješavina kemikalija prisutna u Monsantovu herbicidu Roundup toksičnija od same aktivne tvari glifosfata.

Većinu dosadašnjih istraživanja GMO hrane provodile su tvrtke koje proizvode tu hranu i po njima nema zdravstvenih rizika, piše Guardian. Vlade za odobravanje GMO hrane nisu tražile dugoročne studije utjecaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većinu od 25 milijuna dolara koordinatori istraživanja prikupili su donacijama no imena sponzora neće biti objavljena do početka istraživanja.

Monsanto se nije odazvao pozivima na komentar istraživanja a ranije je tvrdio da su bilijarde obroka GMO hrane pojedene u svijetu bez štetnih posljedica za zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.