Što je Sindrom iznenadne dojenačke smrti i može li se spriječiti?

Sindrom iznenadne dojenačke  smrti (SIDS od engl. Sudden Infant Death Syndrom) vodeći je uzrok smrti među djecom do 1. godine starosti. Najčešće se događa između 2. i 4. mjeseca života. Radi se o neočekivanoj i neobjašnjenoj smrti naizgled potpuno zdravog djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četveromjesečna beba iz Legrada kod Koprivnice nije umrla od gladi, kako piše lokalni tjednik Podravski list, nego je preminula uslijed sindroma iznenadne dojenačke smrti, ustvrdila je danas koprivnička policija.

Smrt nastupa najčešće u vrijeme spavanja, zato se sindrom naziva i “smrt u kolijevci”. U Hrvatskoj od ovog sindroma umire 10-15 djece godišnje, a u SAD-u oko 2,500 djece. Sindrom je zastrašujući jer može pogoditi bilo koje dijete, bez ikakvog upozorenja. Preminula djeca ne pokazuje nikakve znakove trpljenja ili patnje.
Od Sindroma iznenadne smrti umiru djece u obiteljima različitih ekonomskih i socijalnih statusa. Uzrok smrti nije poznat i  dojenačka smrt ostaje nepredvidljiva unatoč godinama i godinama znanstvenih istraživanja.

Sa sigurnošću se zna čime Sindrom iznenadne dojenački smrti nije uzrokovan, a nije uzrokovan vanjskim gušenjem ili aspiracijom iako se nekada time krivo objašnjava, nije uzrokovan povraćanjem i zagrcavanjem, nije uzrokovan zajedničkim spavanjem s roditeljima, nije zarazan, nije uzrokovan zlostavljanjem ili zanemarivanjem i ne može se predvidjeti, niti spriječiti od strane liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se govori o tome koja djeca su najviše izložena riziku ovakve smrti, ne može se izdvojiti niti jedan pojedinačni faktor rizika. Znanstvenici pretpostavljaju da kombinacija nekoliko čimbenika može doprinijeti smrti djeteta koje je izloženo riziku od Sindroma iznenadna dojenačke smrti.

Pokazalo se da je učestalost smrti veća po hladnom vremenu i da umire više dječaka nego djevojčica.

Drugi vjerojatni čimbenici rizika uključuju spavanje na trbuhu – novorođenčad treba spavati na leđima ili boku, pušenje, alkohol ili uporaba droga tijekom trudnoće, loša prenatalna skrb (prehrana, odmor i dr.), nedonoščad ili novorođenčad male težine, majke mlađe od 20 godina, prejako zagrijavanje prostorije u kojoj je beba ili pokrivanje s previše pokrivača, objasnili su liječnici za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.